A Szegedi Tudományegyetem napját hagyományosan azért tartják november 11-én, mert a gyökereit 1581-ig visszavezető felsőoktatási intézmény jogelődjén, a Kolozsvári Egyetemen 1872-ben ezen a napon kezdődött el az oktatás. A TIK színháztermében rendezett impozáns ünnepségen a köztársasági elnök és a társegyetemek vezetői mellett jelen volt
Dorothee Janetzke-Wenzel, Németország, valamint
Soraya Elena Álvarez Núnez, Kuba nagykövete,
Klebelsberg Éva, a Count Kuno Von Klebelsberg Foundation elnöke, illetve az SZTE professzoraként
Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság és
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke.
Szabó Gábor rektor ünnepi beszédében hangsúlyozta, az egyetem jövője a tudomány megbecsültsége, mely hasznosságára épül.
„Hivatásunk a tudás gyarapítása, terjesztése és hasznosításának elősegítése, olyan értékteremtés, mely méltó az egyetem évszázadokat átívelő eszméjéhez. Miközben azért cselekszünk, hogy az SZTE-en összegyűlt tehetséget kiaknázva szolgálhassuk az emberiség fejlődésének ügyét. Tudjuk, hogy munkánk eredője a tudomány. A tudományosság eszméjétől vezérelve viselünk felelősséget a ránk bízottakért” – mondta a rektor.
 |
Sólyom László köztársasági elnök és Szabó Gábor rektor gratulál Dörnyei Ágnesnek az Egyetem Napján. Fotó: Segesvári Csaba
|
Szabó Gábor kijelentette, az SZTE polgárai elkötelezetten vallják, a tudás nyomán értéknek kell teremnie: szellemi és anyagi gyarapodásnak. Az eredmények hasznosításáért éppúgy tenni kell, mint új eljárásokat kigondolni a kutatások során, és a tudás legjavát adni a katedrán.
„Amikor kutatás-fejlesztésről és innovációról szólunk, az universitas eszméjének gyökeréhez nyúlunk vissza. Az egyetem legnemesebb hivatása a következő generáció nevelése és a tudomány új útjainak feltárása mellett a siker megosztása. A tudomány hasznosításának előmozdítása olyan magasztos kötelességünk, melynek teljesítéséhez sokáig szokatlannak gondolt területeken kell kiismernünk magunkat. A gazdaság, a társadalom egésze ma már számol velünk, ahogy mi is számítunk a gazdaság, az egész magyar társadalom szereplőire – immáron nemcsak hallgatóink leendő munkaadójaként, hanem megrendelőként és főként partnerként” – fogalmazott a professzor.
A rektor beszédében hitet tett amellett, hogy az oktató-kutató-szolgáltató tevékenység sikerre viszi az egyetemet, és alkalmassá teszi arra, hogy a Szent-Györgyi Albert által megkezdett utat továbbra is sikeresen járva a világ tudományának híres központjává legyen. Amit Szent-Györgyi idejében a biokémia jelentett Szegednek, az ma a nanotechnológia, anyagtudomány, lézerkutatás, biotechnológia, informatika, orvos-, környezet-, társadalom-, bölcsészet- és jogtudomány: lehetőség az alkotásra, a tudományos potenciál maradéktalan kiaknázására – és lehetőség a világelsőségre.
A Szegedi Tudományegyetemnek ma kötelessége kiválónak lenni. Az integrált universitas erős és virágzó, a hivatásukat elkötelezetten művelő egyetemi polgárok értéket teremtenek, legyenek hallgatók, tanárok avagy magas színvonalú szolgáltatást nyújtó munkatársak. Rajtuk áll, hogy a Szegedi Tudományegyetem haladó szellemiségű iskolának bizonyuljon, olyan alma maternek, ahol a következő tudósgeneráció tagjai, érkezzenek bár a világ bármely pontjáról, a becsületes és az elkötelezett munka sikerét tapasztalják – mondta Szabó Gábor.
 |
Szabó Gábor ünnepi beszédében hitet tett az egyetem oktató-kutató-szolgáltató tevékenysége mellett. |
„A Szegedi Tudományegyetemet több évszázados története feljogosítja nagy ívű tervek kigondolására és végrehajtására. Egyetemünk időnként komor históriáját kötelességtudó polgárai sikertörténetté alakították – eredményeink, hazai és nemzetközi elismertségünk a közösség tettvágyát és összetartását dicsérik” – hangsúlyozta a professzor.
Az ünnepi beszédet követően
Sólyom László államfő adta át a Promotio sub auspiciis praesidentis Rei Publicae kitüntetéses doktori címet és a köztársaság címerével ékesített gyűrűt
Dörnyei Ágnesnek (TTIK) és
Sztriha Lászlónak (ÁOK). A két fiatal teljesítményét a középiskolában és az egyetemen, valamint a doktori képzésben folytatott tanulmányai során mindig a legmagasabbra értékelték.
Az ünnepi szenátusülésen Doctor Honoris Causa címben részesült
Marton Éva (Liszt Ferenc Zeneakadémia),
David W. Busija (Wake Forest Orvostudományi Egyetem),
François Peeters (Antwerpeni Egyetem),
Joachim Ulrich (Martin Luther Egyetem),
Heinz Vater (Kölni Egyetem). Senator Honoris Causa címet kapott
Antal Cornel (Nagyváradi Egyetem),
Sol Silverman (Kaliforniai Egyetem),
Bara Vasile (Nagyváradi Egyetem),
Heiner Weber (Tübingeni Egyetem). Pro Universitate díjban részesült
Dobozy Attila (ÁOK),
Galambos Gábor (JGYPK),
Gyémánt Iván (TTIK). A Klebelsberg Kunó-díjat vehette át
Szörényi László (BTK). Egyetemi Sajtódíjat kapott
Kisistók Tímea (Telin Televízió, Szeged),
Némethné Csala Gabriella (Városi Televízió, Szeged).
F. J.