Nem éreztem úgy, hogy a JATE Klubban lennék. Az a kép, ami kialakult bennem „a” JATE-ról, egyáltalán nem fért össze a fejemben a jelenlegi helyszínnel. Annál is inkább, mert a nem is olyan régen (néhány hétvégére) még a Garaboncziás Borozó nagytermének számító helyiségekhez sok-sok emlék kötött, egy-egy tavaszi vagy kora nyári estéről. Ismerősen volt idegen, idegenül volt ismerős. A közönséget is hasonlóképpen vegyesnek láttam. Évek óta ismert cimborák, barátok és újabb keletű ismeretségek furcsa elegyet alkottak ebben a szokatlan környezetben. Nyugodt voltam, és otthon éreztem magam.
 |
Barabás Lőrinc és csapata felejthetetlen hangulatot teremtett. Fotó: Segesvári Csaba
|
A minden szempontból – megalakulást (2007) és tagjainak korát tekintve is – fiatalnak mondható Sheket dallamai szóltak, amikor megérkeztünk. A főként magyar népzenei és klezmer elemeket felhasználó dallamvilág korántsem írható le ennyire egyszerűen, több nép zenei motívumait különböző zenei megoldásokkal teszik egyedivé és változatossá. A több tehetségkutató versenyt is magabiztosan megnyerő, de legalábbis dobogós együttes a Barabás Lőrinc Elektrik előtt fellépve méltó „hangulatcsinálónak” bizonyult. Bizonyos tekintetben evidens folytatás következett.
Önkéntelenül is hangolódtam az estére, minden ment magától. Mintha örvénybe kerültem volna, amely szépen lassanként egy zenei őrületbe húz bele. A pultnál megláttam
Barabás Lőrinc ismerős arcát – amikor még Budapesten éltem, nem messze laktunk egymástól. Reggel, iskolába menet gyakorta összetalálkoztunk, összemosolyogtunk. Hogyan is szokás mondani? Semmit nem változott.
A Barabás Lőrinc Elektrik 2005 novemberében alakult. Az általuk játszott zene, mondhatni, besorolhatatlan. Olykor színtiszta dzsessz, máskor rendkívül populárisnak, közérthetőnek tűnő, slágergyanús. Időnként egy-egy számon belül is változik. Színes, változatos – mint egy kaméleon. Mindez döbbenetes módon fért meg egymással. Ráadásul páratlan érzékkel váltanak, nem engedik ellaposodni, kiismerni. Még a többször hallott dallamok is újabb és újabb meglepetésekkel szolgálnak.
Körbenéztem, mindez a hallgatóság arcán is tükröződött. Noémi teljes elragadtatásban táncolt néha, miközben beszélgettünk. Azonnal rajongó lett.
Gábornak inkább nem tetszett, mint igen – de úgy tűnt: olyan napja van, hogy bármi szólhatott volna. Balázsnak időnként fenntartásai voltak, az egyik számnál táncolni hívott, aztán csak megálltunk a tömeg szélén. A következő dal egyáltalán nem nyerte el a tetszését – arra viszont mások kezdtek el táncolni – az eklektikusságot méltatta.
Az Elektrik első, Ladal (2007-ben megjelent) című lemezét a Trick követte; a koncert voltaképpen ennek bemutatója – London és Párizs után hazánkban is. A zenekar sikerét eklektikusságában látja az értő közönség. A dzsessz, az elektronikus momentumok, a hiphopos és reggae-s betétek sajátos színezetűvé teszik a nótákat.
Nekem talán mégis az tetszett a legjobban, hogy olyan volt a zene, amilyennek én akartam. Ha beszélgetni szerettem volna, hangulatos háttérzeneként fel-felhívta ugyan magára a figyelmet, de csak azért, mert egyszerűen jó volt hallgatni, holott a beszélgetésre figyeltem. Ha azonban kizárólag zenét akartam hallgatni sem keltett hiányérzetet, hogy miért nem a körülöttem lévőkkel foglalkozom. Sajátos hangulat alakult ki a JATE-ban. Egyszerre éreztem magam egy dzsesszklubban, egy diszkóban, egy kávéházban és a szobámban, a fotelban…
Elárvultunk mégis, amikor csend lett. Mehetnékünk támadt. A jól felépült, megszületett és önálló életre kelt Hangulat és Varázs szertefoszlott. Továbbmentünk.
Szekeres Nikoletta