Sötömik
A francia filmhét Szegeden az Isten hozott az Isten háta mögött (Bienvenue chez les Ch'tis) című vígjátékkal kezdődött, amelyet – ahogy a megnyitón
Csernus Sándor bölcsészkari dékán
Szentgyörgyi Pál gazdasági alpolgármestert követően franciául és magyarul elmondta – a francia államfő,
Nicolas Sarkozy és családja (a francia történelem során harmadikként) magánvetítésen tekintett meg a francia elnöki rezidencián.
A film alapvetően helyzetkomikumokra épül, hiszen Philippe Abrams (
Kad Merad) a vágyott riviérai áthelyezés helyett az északi Bergues-be kerül, ahol nemcsak a róluk alkotott negatív sztereotípiákkal kell megküzdenie, hanem a sötömi nyelvjárással is – mely számos feledhetetlen pillanatot eredményez. Na de hogyan mesélje el mindezt feleségének, Julie-nek (
Zoé Félix)…?
 |
Isten hozott az Isten háta mögött: Zoé Félix és Kad Merad. |
Igaza van „Kirkének”, amikor azt kérdezi, vajon Magyarországon lehetne-e hasonló filmet készíteni, és tudnánk-e magunkon is hasonlóképp nevetni – anélkül, hogy bárki sértetten magára venné a karakterjegyeket. A sötömik ugyanis nemcsak felszámolnak minden előítéletet (kivéve, ha éppen az ellenkezője a cél), hanem bebizonyítják, hogy igaz a mondás: aki feléjük vetődik, kétszer sír: amikor megérkezik, és amikor továbbmegy… (Rendezte:
Dany Boon, 2008.
Visszatérés
Megtört nő cigarettázik a váróteremben, Juliette (Kristin Scott Thomas) tizenöt év után szabadult a börtönből. Az Oly sokáig szerettelek (Il y a longtemps que je t'aime) rendkívüli érzékenységgel beszél Juliette börtön utáni első hónapjairól, valamint arról, hogy a/z („bentiekről” alkotott) előítéletek mennyire tévútra vihetnek. Miről szól még a film? Nehéz elmondani. Visszatérésről, színekről, szótlanságról. Bizalomról, türelemről, megismerésről.
Apránként derült csak ki Juliette tette, idővel azon kaptam magam, hogy annyira nem is ez lett a fontos. A lassú, még éppen nem vontatott film sokkal többet, teljesen mást adott.
Szép képekkel dolgozott, és Scott Thomas arca felejthetetlen, megrázó, hiteles. Igazi fruskának tűnik mellette kétgyermekes húga. A kisebb szép villanások egyike, amikor a padlástéren zongorázik a két nővér, a Mikulásra hasonlító nagypapa mosolyogva nézi őket és a zenére táncoló unokáját, a képet az ablakon behasító nap fénye osztja ketté. (Rendezte: Philippe Claudel, 2008.)
Továbbá
Budapesten április 16-19. között, a vidéki városokban, Szegeden a Belvárosi moziban, továbbá Pécsett, Kecskeméten, Szolnokon, Debrecenben, Miskolcon, Egerben és Győrött április 15-26. között rendezték meg a fesztivált.
A Francia Filmnapok további bemutatott alkotásai: Versailles, Kémnők, a Provance-i fűszeres, Az osztály, valamint a Külvárosi mulató. A Rövidfilmek Mozartjai című rövidfilm-összeállítás részeként hét, legfeljebb negyedóra hosszúságú alkotást mutattak be. Aki elmulasztotta volna egyik-másik filmet se csüggedjen, a Belvárosi mozi hamarosan műsorra tűzi a most látható alkotások többségét.
A fesztiválról és a filmekről további részletek a
www.franciafilmnapok.hu oldalon olvashatók.
Sz. N.