A Százszorszép Gyermekház szervezte esemény ismét nagy népszerűségnek örvendett: nemcsak nézők látogattak el szép számban a Horváth Mihály utcába, hanem a jelentkezők is igen sokan voltak. A versenyző gyerekek életkora, a produkciók témája, stílusa és előadásmódja igen különböző volt, de a színvonalra mégsem lehetett panaszkodni: a csoportok valóban kitettek magukért.
 |
Több mint negyven csoport lépett fel.
Fotó: Segesvári Csaba
|
Kedden, szerdán és csütörtök délelőtt úgynevezett bemutató előadásokon lépett fel a több mint negyven csoport, hogy közülük a legjobbak kerüljenek be a csütörtök délutáni gálaműsorra. A nívós szakmai zsűrit Németh Ildikó Harangozó-díjas táncpedagógus, koreográfus,
Csasztvan András, az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület elnöke és
Szilágyi Zsolt koreográfus, etnográfus, a Nyíregyházi Művészeti Középiskola táncművészeti tagozatának vezetője alkotta.
A Csongrád megyei és a vajdasági csoportok részvételével megtartott versenyen gyermekjátékokat bemutató koreográfiáktól az egészen komoly szakmai – nemcsak táncos, énekes, hanem esetenként színészi – felkészülést is igénylő produkciókig mindent láthatott az érdeklődő közönség. Tájegységekben is változatosnak bizonyult a műsor: noha persze a kicsik legnagyobb részben dél-alföldi játékokat, táncokat mutattak be, a nagyobbacskák már szatmári, mezőségi, moldvai, gyimesi és szlavóniai koreográfiákkal léptek színpadra.
A rendezvényen a városban működő Dr. Martin György Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és a Szeged Táncegyüttes csoportjai is jól szerepeltek: a gálára bejutott a Szeged Táncegyüttes Zsendice csoportja szlavóniai lánytánccal, az előbbit képviselő Kerepetye csoport moldvai produkciója pedig a Vándordíjat, azaz a legjobbnak járó elismerést érdemelte ki a Csongrád megyei csoportok között.
A csütörtökön délután négykor kezdődő gálán az arra érdemesnek tartott tizenhat csoport mutathatta meg, amit tud. Egy kis kobozmuzsikával történő ráhangolódás után
Gyüdi Sándor, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója nyitotta meg a műsort, aki, mint mondta, szülőként maga is „bennfentes” csodálója a néptáncosoknak.
A megnyitóbeszédben elhangzott szavakkal az, amit a fiatalok táncukkal mondtak el: hagyományaink élhető és éltethető hagyományok – mi más bizonyítaná ezt jobban, mint az, hogy az új generációk évről évre lelkesen és nagy számban kapcsolódnak be a különböző táncegyüttesek munkájába.
Hogy ennek a fáradozásnak megvan a gyümölcse, azt mindenki láthatta három napon keresztül a szegedi Kisszínház színpadán.
T. I.