A korai SZIN különlegességét az adta, hogy az akkor valamilyen okból mellőzött együttesek is felléphettek a színpadra, így nem csak a szórakozni vágyó fiatalság egy újabb bulizási helyszínét jelentette. Az idén hetedik alkalommal megrendezett fesztivál azonban – ahogy Boros Gyula, a Szegei Ifjúsági Napokat szervező IH Rendezvényközpont ügyvezető igazgatója elmondta – kisebb változások előtt áll.
 |
Minden eddiginél több látogatót vonzott idén a Szegedi Ifjúsági Napok. Fotó: Segesvári Csaba
|
„Még csak október közepén kezdünk neki a 2010-es SZIN szervezésének, de azt elöljáróban elmondhatom, elég sok átalakításra kerül majd sor. Azt mondják, hogy a hét év minden szempontból – még kapcsolatokban is – kardinális fordulópont. Úgy vélem, a SZIN is megérett arra, hogy kissé átszervezzünk és átgondoljunk bizonyos dolgokat, valamint a helyszíneken átalakításokat végzünk, továbbá a dizájnt és a logót is módosítjuk. Mindez nem azt jelenti, hogy a rendezvény felépítése megváltozna, csupán finomításokra lesz szükség. A zenei koncertek és kulturális események továbbra is megférnek egymással a fesztiválon, inkább a helyszínek tekintetében van szükség némi átalakításra és végiggondolásra.”
Az újraindulás után eleinte főként szegedi és a város környéki résztvevők képviseltették magukat a Szegei Ifjúsági Napokon, majd a fesztivál lassacskán országos jelentőségűvé nőtte ki magát, és kiérdemelte a „Kis Sziget” elnevezést. Ezzel együtt a fellépők köre is szélesedett, mára már természetesnek hat a külföldi zenekarok jelenléte. Azt is fontos kiemelni, hogy a fesztivál 2008 óta nemcsak az ökotudatos életmód megismertetésére és népszerűsítésére fektet nagy hangsúlyt, hanem a fogyatékkal élők – mozgáskorlátozottak és vakok – is több helyszínen, játékon keresztül mutatják be azt, milyen nehézségekkel küzdenek a mindennapi életükben.
A Boros Gyula által említett jövő évi változások azonban nem vonatkoznak a fesztivál helyszínére. Mint a fesztivál igazgatója elmondta, a felmerült lehetőségek – az üdülőtelep által övezett sziksóstói strand és a repülőtér – még annyira sem lennének megfelelőek, mint a Partfürdő, hiszen e területeken a megengedett hangerősség mértéke jóval kevesebb és a(z üdülőtelepen főleg pihenni vágyó) lakosság nagyobb részét zavarnák a zajok, mint az újszegedi fürdő környékén. Az idei programváltozások is részint a zavaró hangok kiküszöbölésére irányultak, mint Boros elmondta, „törekedtünk arra, hogy éjfél előtt be tudjuk fejezni azokat a programokat, amelyek külső zajjal járnak. Az utolsó napi átszervezések másik oka az volt, hogy a katasztrófavédelem arról tájékoztatott bennünket, hogy hatalmas vihar várható Szegeden, 80-90 km/h-s széllel és óriási esővel, hála istennek ebből csak az utóbbi valósult meg.”
Végeredményben azonban az idei SZIN is sikeresnek tekinthető, a felmerült nehézségek ellenére is. A hőségriadót és a kánikulát felváltó vihar, valamint az ezt követő riadalom nem kis feladat elé állította a szervezőket, tekintettel a színpadok kiürítésére és az áramproblémákra. „Azt mondhatnám, hogy a SZIN hétéves történetében az idei lett a legtöbb nyűggel rendelkező és a legtöbb feladatot szülő rendezvény, aminek nagy részét a közönség nem vette észre. Elég sokféle és sokrétű problémánk adódott, de öszszességében mind a létszám, mind a programok tekintetében igen jól sikerült fesztivált zártunk. Bízom benne, hogy a látogatók is így vélekedtek, akikkel közülük beszéltem, hasonló véleménnyel voltak a Szegei Ifjúsági Napokról” – értékelte a rendezvényt Boros Gyula.
Szekeres Nikoletta