2024. április 23., kedd English version

Archívum  --  2008  --  9. szám - 2008. június 16.  --  Fókusz
Fókusz
A hagyomány és a tudomány tiszteletétől vezérelve a Szegedi Tudományegyetem felveheti Nobel-díjas tudósa, Szent-Györgyi Albert nevét, ha június 30-án így dönt a szenátus. Az intézmény közvéleményét hosszú idô óta foglalkoztató ügy hátteréről Szabó Gábor rektort kérdeztük.
Az Általános Orvostudományi Kar Tisza Lajos körúti épülete tavaly ősszel kívül-belül megújult. Az 1911-ben épült Márer-ház, a dékáni hivatal új épülete valaha az orvosi kar könyvtára volt. De talán a renovált épület felavatásánál még fontosabb, hogy a város lerótta régi tartozását Szent-Györgyivel szemben: átadták az épület első emeletén a Szent-Györgyi Albert-emlékszobát, ahol a tudós életének mozzanatait emléktárgyak teszik láthatóvá. A Szent-Györgyi-emlékszobában oklevelek, kitüntetések, érmék, egy íróasztal és az egyik falon a Szent-Györgyi által izolált C-vitamin várja a látogatókat.
A csaknem nyolcvan, hazánkban bejegyzett felsőoktatási intézmény közül harmincegy viseli egy híres személy nevét. Az elmúlt évtizedekben a rendszerváltást, valamint a felsőoktatási integrációt követően azonban jelentős változások mentek végbe, patinás intézménynevek tűntek el, s számtalan új főiskola, egyetem alakult. Külföldön az egyetemek ha nem székhelyük nevét viselik, elnevezésükkel főként alapítójuknak vagy támogatójuknak állítanak emléket.
2008. június 15.

labor1_230x154.png