2024. április 25., csütörtök English version
Archívum  --  2008  --  9. szám - 2008. június 16.  --  Fókusz
Egyetemek elnevezései itthon és külföldön
A csaknem nyolcvan, hazánkban bejegyzett felsőoktatási intézmény közül harmincegy viseli egy híres személy nevét. Az elmúlt évtizedekben a rendszerváltást, valamint a felsőoktatási integrációt követően azonban jelentős változások mentek végbe, patinás intézménynevek tűntek el, s számtalan új főiskola, egyetem alakult. Külföldön az egyetemek ha nem székhelyük nevét viselik, elnevezésükkel főként alapítójuknak vagy támogatójuknak állítanak emléket.
Elnevezését tekintve az ELTE, Magyarország legrégebbi folyamatosan működő s egyben legnagyobb egyeteme a viszonylagos állandóságot képviseli. A történetét Pázmány Péter esztergomi érsek 1635-ös nagyszombati egyetemalapításáig visszavezető intézmény 1950-ben vette föl Eötvös Loránd fizikus, egykori vallás- és közoktatási miniszter nevét. Szintén nagyszombati gyökerekkel büszkélkedik a Semmelweis Egyetem, amely az 1769-es alapítású orvoskar utódjának tekinti magát Az ötvenes években önállóvá váló intézmény 1969. november 7-én, az orvoskar alapításának kétszázadik évfordulóján vette fel Semmelweis Ignác, az egyetem egykori szülészprofesszorának nevét. Az egykori nagyszombati intézmény jogutódjának tekinti magát még – az annak hittudományi karából létrejött – Pázmány Péter Katolikus Egyetem is, melyen ma már bölcsészettudományi, jogi és információs technológiai karon is folyik oktatás.
 
John Harvard szobra az egyetem előtt. Fotó: wikipedia.org
 
Az 1920-ban Magyar Királyi Honvéd Hadiakadémia néven létrejött felsőfokú tisztképző 1955 óta viseli Zrínyi Miklós nevét, s 1985-ben kapott egyetemi rangot. A katonai felsőoktatási intézmények integrációjával 2000-ben viszont önálló intézményként megszűnt a Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola, s már korábban az egyetembe olvadt a Kossuth Lajos Katonai Főiskola.
A vidéki egyetemek esetében is hasonló folyamat játszódott le 2000 környékén a felsőoktatási integráció kapcsán. Olyan nevek tűntek el a hazai felsőoktatás palettájáról, mint a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem, a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem vagy Szegeden a József Attila Tudományegyetem, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola, illetve a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem.
Az elmúlt két évtizedben azonban számos új főiskolát és egyetemet alapítottak hazánkban, melyek jó része valamely híres személyiség nevét viseli. A 2002-ben alapított budapesti német nyelvű egyetemet a kiegyezés utáni első kormány miniszterelnökéről, Andrássy Gyuláról nevezték el. A váci székhelyű katolikus főiskola – amely korábban Zsámbéki Tanítóképző Főiskolaként volt hosszú évekig ismeretes – mióta egyházi fenntartásba került, Apor Vilmos vértanú püspök nevét viseli, aki életét áldozta fel gyerekek, nők, családok védelmében, amikor a szovjet katonákat nem engedte be a győri püspökvár pincéjében menedéket keresőkhöz.
Magyar felsőoktatási intézmény viseli többek között Gábor Dénes Nobel-díjas fizikus vagy Heller Farkas – a két világháború közötti időszak legkiemelkedőbb magyar közgazdászának – nevét, és főiskolát neveztek el Harsányi János magyar származású amerikai közgazdászról, a korlátozott információjú játékelmélet kutatójáról is, csakúgy, mint Eszterházy Károly egykori egri püspökről, Wekerle Sándor miniszterelnökről vagy Eötvös Józsefről, az első felelős magyar kormány kultuszminiszteréről. A művészeti felsőoktatásban nevével Liszt Ferenc emlékét a zeneművészeti, Moholy-Nagy Lászlóét pedig az egykori Iparművészeti Egyetem őrzi.
 
A SOTE Semmelweis Ignác szülészprofesszor nevét viseli.
 
Külföldön, főleg az angolszász nyelvterületen alapítójuk, illetve jelentős támogatójuk nevét viselik az egyetemek, ha nem székhelyük alapján nevezték el őket. A világ legjobb felsőoktatási intézményének tartott, 1636-ban alapított Harvard University névadója John Harvard of Charlestown, az iskola első jótevője, aki 1638-as halálakor teljes könyvtárát és birtokainak felét az egyetemre hagyta. A „sanghaji lista ezüstérmese”, a Stanford University nevét Kalifornia egykori kormányzójáról, Leland Stanfordról kapta, akinek valaha volt birtokán áll jelenleg az egyetem kampusza.
A tizenegyedik helyezett Yale, amely történetét egészen 1640-ig vezette vissza, 1718-ban vette föl Elihu Yale walesi üzletember nevét, halából azért, mert a kereskedő több mint négyszáz könyvvel, I. György király portréjával, valamint kilencbálányi áruval támogatta az intézményt. A lista tizenkettedik helyezettje, a Cornell University névadója Ezra Cornell üzletember, az egyetem alapítója. A személyneveket viselő felsőoktatási intézmények közül még egy szerepel a lista első húsz helyezettje között, ez a Johns Hopkins University, az Egyesült Államok első kutatóegyeteme. Az intézmény névadója, egy baltimore-i üzletember halálát követően vagyonával, az addigi időkig tett legnagyobb egyösszegű adománnyal támogatott oktatási célt, többek között az egyetem létrehozását.
Európában Anglia egykori királynéjának nevét viseli a londoni Queen Mary, Skócia első egyetemét pedig Szent Andrásról nevezték el. Közép-Európában egykori alapítójának –  IV. Károly német-római császár – nevét őrzi Prága legnagyobb egyeteme.
Franck János

IMG_0087_DxO_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár