2024. április 25., csütörtök English version
Archívum  --  2007  --  5. szám - 2007. március 5.  --  Egyetemi élet
Átalakuló szakorvosképzés?
Nyílt levélben fordultak Molnár Lajos egészségügyi miniszterhez a szakorvosképzés tervezett átalakítása miatt az orvosi egyetemek hallgatói. A budapesti, debreceni, pécsi és szegedi orvostudományi egyetemek kari, illetve intézményi hallgatói önkormányzatainak elnökei diáktársaik nevében azt kérték, ne lehetetlenítsék el számukra, hogy a szülőhazájukban készüljenek fel az orvosi hivatásra.
A levél előzménye, hogy az egyik országos napilapban megjelent írás szerint alapjaiban változtatná meg a szakorvosi, azaz a rezidensképzés rendjét az egészségügyi tárca. A továbbiakban az állam csak a hiányszakmákban állná a képzés költségeit, a nagy többség pedig önköltségi alapon végezhetné tanulmányait.
A hallgatók szerint bár a friss diplomás magyar orvosok számára Nyugat-Európa számos egyetemén kínálnak az itthoninál lényegesen jobban fizető gyakornoki állásokat, többségük mégis a maradás mellett dönt. Az egészségügyi tárca kiszivárgott javaslata azonban a fiatal, családalapítás előtt álló orvosoktól a létfenntartáshoz szükséges anyagi hátteret vonná meg, így nem marad más választásuk, mint külföldön keresni a boldogulást.
A diákok meggyőződése, hogy a szakorvosjelöltek szakmaválasztását nem elsősorban az anyagi érdekek motiválják. A fizetések megvonásával, illetve nagyobb juttatásokkal nem lehet, és nem is érdemes az orvosokat a hiányszakmák felé irányítani. Átmeneti anyagi előnyökért nem fogják feladni választott hivatásukat, így a javaslat súlyos mellékhatásai ellenére sem fogja orvosolni a gyakornoki képzés valós problémáit. Ráadásul a képzés színvonala is komoly veszélybe kerülhet, amennyiben az oktatás részben a kevésbé felszerelt, kisebb kórházak feladatává válik. Az előterjesztés legnagyobb hibájának azt tartják, hogy az tényként számol a magasan képzett magyar szakemberek elvándorlásával, és hiányukat más oktatási rendszerben tanult, a magyar viszonyokat kevéssé ismerő gyógyítókkal kívánja pótolni.
A leendő orvosok – mint írták – tisztában vannak a változások szükségességével, de csak olyan javaslatot tartanak elfogadhatónak, amely a magas színvonalú, egységes magyar orvosképzés megőrzésére törekszik. A hallgatók készek részt vállalni egy olyan javaslat kidolgozásában és megvalósításában, amely segít elérni ezt a közös célt.
Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára korábban azt mondta: a rezidensképzés finanszírozásának átalakításával azt szeretnék elérni, hogy többen válasszanak olyan területet, amelyeken szakemberhiány van Magyarországon. Az államtitkár hozzátette: arról nincs döntés, hogy a népszerűnek számító szakmákat választó szakorvosok tanulmányait milyen rendszerben támogatják majd.
F. J.

alagsor1_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár