2024. április 23., kedd English version
Archívum  --  2007  --  5. szám - 2007. március 5.  --  Egyetemi élet
Az egysejtűtől a medvecsontvázig
Közgyűjteménnyé válhat, így a tervek szerint hamarosan az érdeklődő nagyközönség is megcsodálhatja az egyetem ökológia tanszékének mintegy háromezer gerinces és több mint százezer gerinctelen állatott bemutató preparátumgyűjteményét. Az egysejtűektől a medvecsontvázig az állatvilág szinte minden szegmensét felvonultató kollekció kiállításához szükséges bemutatószekrényekre 10-15 millió forint, a preparátumok restaurálására pedig szintén hasonló összeg szükséges.
A gerincesgyűjtemény csaknem fele 1921-ben költözött Szegedre az egyetemmel. A kollekciót még a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem zoológusprofesszorai alapozták meg.
 
Expedíciók és gyűjtőutak
 
Az oktatók expedícióikról – amelyek egy része még a 19. században zajlott – tudományos és dekorációs céllal hoztak haza állatokat. Így került ide például egy ritka dél-amerikai madárgyűjtemény is. A gyűjtőutak az első világháborút követően is folytatódtak, két expedíciót is szerveztek például az Adria környékére.
 
 
A cápa szája tátva. Körmöczi László tanszékvezető kezében egy cápaállkapoccsal.
Fotó: S. Cs.
 
Körmöczi László egyetemi docens, az ökológia tanszék vezetője elmondta, ma már expedíciók ugyan – anyagi okok és a szigorodó engedélyezési eljárások miatt – nem indulnak, de a gyűjtemény bővítése nem fejeződött be. Áramütésben vagy más balesetben elpusztult állatok kerülnek a tanszékre, s ezeket – ha arra érdemesek – a szükséges hatósági hozzájárulások megszerzését követően preparálják.
A gerinctelenek gyűjteménye, amely mintegy százötvenezer darabosra tehető, szintén folyamatosan gyarapszik. A tanszék oktatói és hallgatói saját tudományos munkáik során – néha tömegesen is – gyűjtenek például kagyló- és csigahéjakat. Köztük néha akad olyan kuriózum, amelyet érdemes konzerválni és megőrizni az utókornak.
A gyűjtemény, amely a néhány távolról származó ritkaság ellenére főként Közép-Európa állatvilágát mutatja be, elsősorban oktatási célokat szolgál. A biológia és biológus, illetve egyéb, az élővilággal kapcsolatos stúdiumokat hallgató – például környezetvédelem – szakos hallgatók itt ismerhetik meg környezetünk állatvilágának jellemzőit.
 
Átfogó kép az állatvilágról
 
A kollekció – bár vannak a gyűjteményben igazi kuriózumok, például egy múlt században kifogott másfél mázsás harcsa koponyája – egészében igazán izgalmas, hiszen áttekintést ad a teljes állatvilágról rendszertani szempontok alapján csoportosítva. A Móra Ferenc Múzeum természettudományi gyűjteményét is megtekintve pedig egy Szegedre látogató érdeklődő egész Európa, de talán a teljes világ faunájáról képet kaphat – mondta Körmöczi László.
A kollekció egy része sajnos ma nem látható, a tanszék csupán raktározni tudja, s a jelenlegi tárolószekrények sem alkalmasak arra, hogy a gyűjteményt a nagyközönség számára be lehessen mutatni. Pedig az érdeklődés meglenne: általános és középiskolás csoportok, a tanszék vendégei szemlélik meg a kiállított preparátumokat, de még órára siető bölcsészek is megállnak néha bámészkodni az Egyetem utcai épület magasföldszintjén.
 
Bemutató ősszel?
 
A tanszékvezető elmondta, ahhoz, hogy az óriási gyűjteményt ne csak az egyetemi hallgatók és oktatók láthassák, elsősorban helyszínre és megfelelő bemutatószekrényekre van szükség. Az előbbi – úgy tűnik – meglesz, az egyetem most épülő, újszegedi biológiai épületének aulája alkalmasnak tűnik erre a célra. A korszerű bemutatószekrényekre Körmöczi László már kért árajánlatokat, beszerzésükhöz 10-15 millió forintra lenne szükség. Az SZTE vezetése pedig ígéretet tett, hogy segít előteremteni a szükséges összeget.
A következő lépés a gyűjtemény restaurálása lesz, melynek költségeit nehéz előre megbecsülni, de nagyságrendileg ugyanannyi lehet, mint a tárolók beszerzése. A munka akár egy évtizedig is eltarthat majd, hiszen ha úgy számolunk, hogy a tanszék jelenlegi egyetlen preparátora napi egy állatot tud rendbe hozni, akkor is adott számára a feladat egészen nyugdíjazásáig.
Franck János

DSC_00661_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár