2024. március 28., csütörtök English version
Archívum  --  2007  --  5. szám - 2007. március 5.  --  Egyetemi élet
Felkészültünk
„Egyedül a régész az, akinek a karrierje romokban hever” – olvasható mottóként az SZTE Karrier Iroda honlapján, s ezt alátámasztandó idén immár tizenkettedik alkalommal rendezik meg az SZTE Állásbörzét. Az eseményre március 6-án és 7-én kerül sor a József Attila Tanulmányi és Információs Központban, mindkét nap 9 és 16 óra között. Az előkészítő programsorozat viszont már az elmúlt héten lezajlott.
Az egyetemi évek alatt a hallgatók többsége hajlamos kizárólag a tanulmányokra, a kurzusteljesítésekre koncentrálni, és eközben elfelejtkezni arról, hogy mindezen kívül már ebben az időszakban is sok más lépést lehetne tenni a későbbi szakmai sikeresség érdekében. A tankönyvek és dolgozatlapok mellől érdemes néha kitekinteni, és szembesülni azzal, hogy a munkaerőpiac valójában mit vár el a végzettektől. Erre kísérli meg felhívni a figyelmet az egyetemi Karrier Iroda, amelynek célja megalakulása óta, hogy a Dél-Alföld felsőoktatásából kikerülő szakemberek és az ország intézményei, cégei között kétoldalú kommunikációt építsen ki.
Az állásbörzét megelőző héten ennek megfelelően az érdeklődőket sokszínű programok várták, amelyek különféle módokon igyekeztek felkészíteni a munkaadókkal való találkozásra. Február 27-én négy előadás, illetve tréning közül válogathattak a fiatalok. Elsőként Kürtösi Zsófia, az SZTE Gazdaságtudományi Kar oktatója számolt be egy 2002/2003-as kutatás alapján az SZTE-n végzettek álláskeresési tapasztalatairól és elhelyezkedési esélyeiről, majd Hegyes Erika, a Trenkwalder-Multiman munkatársa tartott előadást arról, mi a különbség egy toborzó cég, egy személyzeti tanácsadó és egy fejvadász között, illetve melyiket és miért érdemes felkeresni. Ezt követően Kis-Rácz Edit beszélt a különféle önéletrajztípusokról: arról, hogy melyiket érdemes kiválasztani, milyen tartalmi és formai követelményeknek kell megfelelnie egy pályázatnak, és hogy néz ki egy motivációs levél. Végül pedig egy 14 fős állásinterjú-tréning játékos helyzetgyakorlatok segítségével mutatta be, hogyan működik például a nonverbális kommunikáció és testbeszéd egy állásinterjún.
A következő napon ismét Kürtösi Zsófia adott elő a nők munkaerő-piaci helyzetéről, majd Imreh Szabolcs vázolta a kis-, közép- és nagyvállalatokban rejlő perspektívákat. Ezután Bodnár Éva vezetésével 25 hallgató tesztelhette magát olyan személyiségtesztek segítségével, amelyeket a vállalatok is használnak a kiválasztásban, a különböző motivációs tesztek pedig segítettek eldönteni az érdeklődőknek, hogy milyen foglalkozás illik hozzájuk leginkább. Az interjú és béralku fortélyai című előadás rávilágított, hogyan lehet eredményesen felkészülni egy állásinterjúra, milyen tipikus kérdések várhatók, mik a lehetséges buktatók, és nem utolsósorban mekkora bért kérhet egy kezdő. Később, a nap végén kétszekciós interaktív beszélgetésre került sor egy fejvadásszal.
Március 1-jén a külföldi munkavállalás sajátosságai kerültek terítékre, majd Fazekas Melinda beszélt arról, miként érdemes felkészülni egy állásbörzére, hogy az ott rejlő lehetőségeket maximálisan ki tudjuk használni. A következő napi szimulációs interjúkon pedig 25 fő próbálhatta ki tapasztalt szakemberek segítségével, tét nélkül, hogy milyen is valójában egy interjúhelyzet.
Aki viszont az eddig említett programokról lekésett, még mindig ellátogathat az e heti eseményekre. Március 5-én egyénre szabott karriertanácsadás lesz nyolc fő részére, illetve a bizonytalankodókat pályaorientációs tanácsadás is segíti a legmegfelelőbb pálya megtalálásában. A munkahelyi szituációk hatékony kezeléséről szóló tréningre március 8-án kerül sor.
Magán az állásbörzén pedig március 6-án és 7-én lehet részt venni: itt az egész országból több mint negyven cég várja a látogatókat több száz állásajánlattal, gyakornoki helyekkel és bemutatkozó előadásokkal. Ide minden szakkal és minden korosztálynak érdemes eljönni – hiszen a felkészülést nem lehet elég korán elkezdeni.
Németh Ágnes Lilla
Bezár