2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2008  --  4. szám - 2008. március 3.  --  Egyetemi élet
Boszorkányos Könyvtár
A TIK s benne az Egyetemi Könyvtár az a hely, ahová nap mint nap beugrunk egy könyvet kikölcsönözni, egy gyors e-mailt megírni, vagy épp egy kávét elszürcsölni. Csaknem ugyananynyi időt töltünk ott, mint az egyetemen – ha nem többet. De mennyit is tudunk valójában erről a modern üvegpalotáról? Van-e sejtésünk arról, hogy mit rejtenek a látogatók elől általában zárt termek, folyosók? Belegondoltunk-e abba, hogy milyen utat jár be egy könyv, amíg a kezünkbe kerül? És egyáltalán: elbeszélgettünk-e már egy könyvtárossal úgy igazán valamiről, ami nem kapcsolódik szorosan a kölcsönzéshez?
Akinek ezekre a kérdésekre netán nemmel kell válaszolnia, az most változtathat ezen az áldatlan állapoton egy újabb Könyvári Éjszaka keretében. Az idei lesz a harmadik – de az első tavaszi – alkalom, amikor felbolydul a könyvtár élete, és akkor nyit csak ki igazán az épület, amikor voltaképpen be kellene zárnia.
Az eddigi rendezvényekhez hasonlóan a mostani éjszakának is lesz fő motívuma, amely alapvetően meghatározza majd a programok arculatát. A macska és a bagoly után idén a boszorkányok jegyében fognak zajlani az események – a szó szoros értelmében. A harmadik emeletet boszorkánybarlanggá varázsolódik; lesz jóslás, gyógynövénylecke, kelta csomózás, de még rúnafestés is. Balogh Elemér alkotmánybíró a szegedi boszorkányperekről, Sándor Klára egyetemi docens pedig Harry Potterről tart majd előadást. Lesz ezenkívül szavalóverseny, ahol Arany János Vörös Rébék című „boszorkányos” versét kell elszavalni, illetve a legszebb boszorkányok szépségverseny keretében is öszszemérhetik magukat.
 
 
„A kegyelem órái” során büntetés nélkül leadhatók az amúgy késedelmi díjas könyvek.
Fotó: S. Cs.
 
Egy kis előzetes a további vetélkedőkből: A „Boszi moziban” boszorkányos filmrészleteket kell felismerni, a „Harry Potter-kvíz” keretében a roxforti diákokkal kapcsolatos ismereteikről adhatnak számot a jelentkezők, a „Francis Galton-emlékverseny” egymás testsúlyának megbecsülésére buzdítja a látogatókat, míg a „Tájfutás a sárga úton” különböző állomásokon mindenféle rejtvények elé állítja a vállalkozó kedvű résztvevőket.
De nem maradhatnak el az előző évek tapasztalatai alapján legnépszerűbbnek bizonyuló programok sem: „A kegyelem órái” lehetővé teszik a büntetés elengedését az ebben az időszakban visszahozott késedelmes könyvekre, a montázskészítő versenyen a könyvtár által biztosított könyvborítókból készíthetnek műalkotást a művészi hajlamokkal bírók.
Azok, akiket elsősorban maga az épület és a könyvtár működésének rejtelmei érdekelnek, részt vehetnek a folyamatosan induló, négy különböző könyvtárismertető túrán is: a „Nagy Túra” a kulisszák mögé, a raktárak és katalógusok labirintusába kalauzolja az arra kíváncsiakat, a „Különgyűjtemények” látogatói szemügyre vehetik például a zenei, a keleti és a régi könyvek gyűjteményét, „A könyv útja” a raktáraktól a szakolvasóig kíséri végig egy könyv állomásait, míg az „Informatikai Túra” abba nyújt bepillantást, hogyan lehet egy 4-500 számítógépből álló hálózatot technikailag működtetni.
Aki pedig a felsorolt programokon becsülettel részt vesz, megérdemel egy kis pihenést a boszorkánykonyhává avanzsált büfében. Ám nem szabad meglepődnie, ha a hagyományos italok helyett gyógyteákat, a süteményes pulton „szemgolyót”, illetve „boszorkányujjat” talál.
A rendezvény március 12-én este fél nyolckor kezdődik a Riverside együttes koncertjével, és hajnali kettőig tart. Záráskor két bérelt busz viszi haza a legkitartóbbakat. További információért a www.bibl.u-szeged.hu/ ejszaka_2008 honlapot lehet felkeresni. A könyvtár munkatársai hónapok óta készülnek az eseményre: az összes programot, nyereményt, sőt még a dekorációt is ők maguk készítették el.
Németh Ágnes Lilla
Bezár