2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2007  --  14. szám - 2007. október 24.  --  Egyetemi élet
Fogorvos-tudományi társaságok közös tanácskozása
A Magyar Fogorvosok Egyesülete (MFE) Fogpótlástani Társaság XVII., a Magyar Fogorvosok Implantológiai Társasága VII. és a Magyar Paradontológiai Társaság XV. kongresszusát, egyben az V. közös MFE-vándorgyűlést tartották október 11-13. között Szegeden.
A három tudományos társaság kétévente rendezi meg közös konferenciáját, melynek idén Szent-Györgyi Albert 70 éve elnyert Nobel-díja tiszteletére és emlékére Szeged, a József Attila Tanulmányi és Információs Központ adott otthont. A fogpótlások, a foggyökér-beültetések, illetve a fogágybetegségek kezelésének aktuális kérdéseivel foglalkozó rendezvény a három nap alatt körülbelül ötszáz résztvevőt vonzott a TIK-be. Németországból, Franciaországból és Skóciából is érkeztek meghívott szakemberek, Magyarországról mind a négy képzőhely (Budapest, Pécs, Debrecen, Szeged) értékes előadásokkal képviseltette magát, s az ország minden területéről jöttek gyakorló fogorvosok is.
 
 
Nem csupán az esztétikai okok miatt fontosak a fogászati kezelések.
Fotó: S. Cs.
 
„Nagy megtiszteltetésnek vettük, hogy a 2007-ben alakult Fogorvostudományi Kar rendezhette meg ezt a legjelentősebbnek számító belföldi konferenciát. Azt hiszem, házigazdaként senkinek sem okoztunk csalódást” – mondja az SZTE Fogorvostudományi Kar dékánja, Nagy Katalin. Hozzáteszi: manapság szinte minden héten továbbképzések és kiállítások között válogathatnak a fogorvosok, így elég nehéz feladatot jelentett a közönség idevonzása, de a résztvevők magas száma mindenképp a rendezvény sikeréről tanúskodik.
A professzor asszony szerint a közös tanácskozás azért célszerű, hiszen ma a fogorvostudomány rendkívül komplex kezeléseket igényel, a betegek optimális ellátásához valamennyi szakterületnek együtt kell működnie. A konferencia a laikus érdeklődők számára is fontos üzeneteket hordozott. „A betegek nagy része csak az esztétikai okokat látja a fogpótlásban és az egyéb fogászati kezelésekben, ugyanakkor az elhanyagolt fogazat súlyos egészségügyi következményekkel is járhat” – magyarázza a fogorvoskar első embere.
A tudományos üléshez a TIK átriumában szakmai kiállítás is csatlakozott. „Mivel a fogászat rendkívül anyag- és költségigényes szakma, a cégek igyekeznek minden ilyen alkalmat megragadni, hogy eszköz- és anyagújdonságaikat a tudomány figyelmébe ajánlják” - tájékoztat Nagy Katalin. A szegedi rendezvényre tizenkét kiállító érkezett, többségében külföldi cégek magyarországi képviseletei. A gazdag és új ismerteket felvonultató szakmai kiállítás vásárlási lehetőséget is biztosított a fogorvosok számára.
A fogorvoskari dékán szerint ha nem is minden egyes praxisban, de az összes fogászati területen európai szintű teljesítményt nyújtanak a magyar fogorvosok. A szakemberek elvándorlása az egészségügy ezen ágazatában a legkisebb, hiszen a magánrendeléseken keresztül kemény munkabefektetéssel megfelelő anyagi ellenszolgáltatást lehet elérni. Ugyanakkor az egészségügyi átalakítások ezt a szakmát is érintik, így a vándorgyűlésen – melyen a Magyar Orvosi Kamara fogorvosi tagozatának elnöke is részt vett – szakmapolitikai, érdekvédelmi kérdések is szóba kerültek.
Az esti lazább programok igen színesre sikerültek, a színvonalas fogadás és gálavacsora a személyes kapcsolatok megalapozására és továbbépítésére is lehetőséget adott. Nagy Katalin lapunknak elmondta: a négy képzőhely vezetői az oktatás, átoktatás és rezidensképzés legaktuálisabb problémáiról is eszmét cseréltek. „Külön örömre adott okot, hogy a kiváló szervezésnek köszönhetően sikerült ugyanebben az időben Szegeden megtartani a Magyar Fogorvostanhallgatók Egyesületének Találkozóját, ami lehetőséget adott a fiatal hallgatóknak, hogy a kar által szervezett tudományos rendezvényeken részt vegyenek, azaz ingyen látogathatták a tudományos előadásokat, amit egy külön szervezés csak igen magas költséggel tett volna lehetővé” – így a dékán. A tanácskozás emellett ahhoz is hozzájárult, hogy Szeged és vonzáskörzetének számos fogorvosa új tudományos ismeretekkel gazdagodhasson.
Pintér M. Lajos
Bezár