2024. április 25., csütörtök English version
Archívum  --  2007  --  14. szám - 2007. október 24.  --  Egyetemi élet
Fórum a felsőoktatásról
Bár az átalakuló magyar felsőoktatás legfontosabb változásait lett volna hivatott bemutatni, főként a tandíjról szólt az oktatási tárca rendezvénye a múlt szerdán a TIK-ben.
A minisztérium azzal a céllal indította útjára a Felsőoktatási Reform Túra 2007 elnevezésű sorozatát, hogy az öt legnagyobb egyetemi városban bemutassa a megújuló felsőoktatás legfontosabb változásait. A roadshow harmadik állomása Szeged volt. Manherz Károly szakállamtitkárt – aki az esemény előtt adta át a HÖOK-nak az alternatív tandíjjavaslatot lényegében elutasító levelet – a korai őszi demonstrációkról jól ismert pólókat viselő diákok fogadták.
 
Török Márk, Pukánszky Béla és Manherz Károly a felsőoktatás jövőjéről beszélt.
Fotó: Segesvári Csaba
 
Manherz Károly a fórum elején tartott bevezetőjében kifejtette, a HÖOK javaslatának több olyan eleme is van, amellyel egyetért az oktatási tárca, jelen formájában azonban nem szolgálja a minőségi felsőoktatás érdekeit, és nem veszi figyelembe a szociális szempontokat. Közös a HÖOK és a minisztérium álláspontjában, hogy a képzési hozzájárulásra szükség van, a hallgatóknak valamilyen formában részt kell vállalniuk az oktatásuk költségéből, a tandíjnak differenciáltnak kell lennie képzési szintenként, s minőségfejlesztő, ösztönző hatást kell kifejtenie. A szakállamtitkár „büntető normatívának” nevezte a hallgatói önkormányzatok alternatív tandíjkoncepcióját, amely alapján a diákok a felvett, de nem teljesített kreditek után fizetnék meg a hallgatói normatíva 3-5, mesterképzés esetén 4-6 százalékát. Úgy vélte, „a felsőoktatástól idegen” megoldás arra ösztönözné a diákokat, hogy ne vegyenek föl annyi tanegységet. Manherz Károly elmondta, egy már benyújtott törvénymódosítási javaslat szerint az államilag finanszírozott képzésen tanuló diákok legjobb 15 százaléka tandíjmentességet kapna.
Pukánszky Béla oktatási rektorhelyettes szerint a felsőoktatási intézményeknek szüksége van többletbevételekre, a rendszer egyre inkább piaci alapúvá válik, s jó lenne, ha erősödne a hallgatók megrendelői szemlélete.
Török Márk, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke szerint a tandíj bevezetése nem oldja meg a felsőoktatás problémáit, és elfogadhatatlan, hogy azért maradnak ki diákok az egyetemekről, mert nem tudják megfizetni képzésük költségét. Az elnök szerint alapvetően több pénzre lenne szüksége a magyar felsőoktatásnak, s ezen a tandíj bevezetése érdemben nem segít.
A fórumon megjelent hallgatók többsége – így a pódiumbeszélgetésen részt vevő EHÖK-elnök is – fehér színű „Tandíj 2007 – A tandíj súlyosan károsítja ön és környezete tanulmányait” feliratú pólót viselt, melyet már a kora őszi demonstrációkon is hordtak a diákok.
A HÖOK, a Rektori Konferencia és a minisztérium képviselői csütörtökön tárgyaltak a tandíj kérdéséről, s megállapodtak arról, hogy az év végéig folytatódnak az egyeztetések. A megbeszélést követően Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke elmondta, szeretnék karácsonyi ajándéknak adni a hallgatóknak a tandíj eltörlését.
Franck János
Bezár