2024. április 20., szombat English version
Archívum  --  2007  --  17. szám - 2007. december 10.  --  Egyetemi élet
A fővárosi és az európai közlekedés kihívásairól, változásairól szervezett konferenciát a Budapest Műszaki Főiskolán működő Közlekedésinformatikai és Telematikai Egyetemi Tudásközpont Az Intelligens Közlekedési Rendszerek társadalmi nézőpontból címmel. A konferencia elérte célját, hiszen az volt a fontos, hogy megkezdődjön a párbeszéd a közlekedés, a tömegközlekedés irányítói, fejlesztői és a műszaki tudással, megoldásokkal rendelkező oldal között.
 
A szakképzési rendszer átalakítása, az új Magyarország fejlesztése címmel országos szakmai, jubileumi konferenciát rendezett a Gábor Dénes Főiskola december 6-án. A felsőfokú szakképzés tízéves jubileumát köszöntötte a konferencia, amelyet az AIFSZ (Akkreditált Iskolai Rendszerű Felsőfokú Szakképzés) Kollégium Egyesület segítségével szervezett főiskola. Az ünnepélyes megnyitót követően, Roóz József a Felsőfokú Szakképzés Kollégium elnöke ismertetette a 10 éves felsőfokú szakképzés eredményeit és feladatait, majd Veres Pál, az OKM osztályvezetője Felsőfokú szakképzés a többciklusú képzési rendszerben címmel beszélt, kiemelt figyelmet fordítva a jogi háttérre.
 
Egyházak és tolerancia Magyarországon címmel tudományos konferenciát rendeztek a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomkutató Központjában. A rendezvényen részt vevők előadást hallhattak a tolerancia és a katolikus egyház kapcsolatáról. Csepregi András az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense a tolerancia lehetőségének teológiai alapjait ismertette a hallgatósággal, majd Ruzsa Ferenc, az ELTE docense, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola rektora az intolerancia hiányáról beszélt a buddhizmusban. A konferencián bemutatták még a felekezetek egyenjogúságának alkotmányos alapjait a rendszerváltás után. A tanácskozást az Oktatási és Kulturális Minisztérium Egyházi Kapcsolatok Titkársága, valamint a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara szervezte.
 
Az emlékezet helyei – a kultúrtopográfiai emlékezet és az Osztrák-Magyar Monarchia címmel rendezett nemzetközi konferenciát a Berzsenyi Dániel Főiskola Germanisztika Tanszéke december 6. és 8 között. A rendezvény interdiszciplinárisan mutatta be a kulturális emlékezet kutatásának elméleti és gyakorlati kérdéseit és a legújabb eredmények alkalmazását az Alpokalja irodalma, művészete és történelme monarchiás örökségének vizsgálatában.
A konferencián számos külföldi és magyar tudós adott elő: Ausztriából, Német-, Francia- és Olaszországból, Budapestről, Szegedről és Győrből is érkeztek résztvevők.
 
Hetedik alkalommal rendezett Regionális Pályaválasztási Fórumot december 4-én az Eszterházy Károly Főiskola. A rendezvényre négy megye (Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád) középiskoláiból a továbbtanulás és a pályaorientáció feladatainak koordinálásával megbízott igazgatóhelyetteseket, az iskolai pályaválasztási felelősöket és a végzős osztályok osztályfőnökeit várták a szervezők. A fórum ezúttal is a Változások a felsőoktatásban alcímet viselte, hiszen a főiskola fontosnak tartja, hogy az idei évben minél több hasznos információval lássa el a diákokat, és a továbbtanulásukban segítő pedagógusokat a többciklusú, lineáris felsőoktatási képzési szerkezet bevezetéséről, illetve a 2007. évi felvételi eljárás rendjéről.
 
Második alkalommal hirdetett tanulmányi versenyt a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola a főiskolára jelentkező diákok részére. A matematika, biológia, környezet-vízgazdálkodás, mezőgazdasági alapismeretek, angol, német és közgazdaságtan témakörökből a diákoknak kettőben kell megméretniük magukat. Az első száz legjobban teljesítő versenyző meghívást kap a Károly Róbert Főiskolára, a 2008. január 26-i döntőre. A száz diákot a főiskola által alapított Károly Róbert Kht. egy tanéven keresztül ösztöndíjban részesíti, támogatva felsőfokú tanulmányaikat, amennyiben a felsőoktatási jelentkezési lapon a Károly Róbert Főiskolát első helyen jelölik meg, és oda felvételt nyernek, beiratkoznak.
 
Már csak hét napjuk maradt azoknak, akik eddig nem kértek diákhitelt, de még ebben a szemeszterben szeretnének pénzhez jutni. Ez az összeg akár 150 ezer – a költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók számára 200 ezer – forint is lehet. Aki lekési a december 17-i határidőt, az már csak a jövő tanulmányi félévtől kérheti ezt a kedvező kölcsönt. Az igényléseket a kijelölt postahivatalokban vagy a Diákhitel Központtal együttműködő bank- és takarékszövetkezeti fiókokban lehet benyújtani. A vonatkozó jogszabály szerint csak az a felsőoktatásban tanuló diák juthat hozzá az őszi szemeszterre esedékes diákhiteléhez, aki legkésőbb december 17-ig igényli azt.
 
Nyílt napok keretében kívánt átfogó képet nyújtani képzési kínálatáról december 6-án és 7-én a Miskolci Egyetem. Bemutatkozott az egyetem mind a nyolc kara és egy intézete. A felvételiző diákok széles körű tájékoztatást kaptak az előttük álló lehetőségekről, hallhattak a felvételi rendszerről sőt, bepillantást nyerhettek a mindennapi életbe is. A nyílt napokon a karok vezetői ismertették az alapszakok kínálta bőséges lehetőségeket, kiemelve a karok sajátosságait, kuriózumait és a szakok főbb jellemzőit. A tájékoztatók középpontjában nemcsak az intézményben folyó oktatómunka állt, hanem az egyetemi élethez szervesen hozzátartozó diákélet is.
Bezár