2024. április 27., szombat English version
Archívum  --  2007  --  14. szám - 2007. október 24.  --  Egyetemi élet
Kirgiz vendégek az MGK-n
Az agrártudományi BSc-képzés kirgizisztáni meghonosításában a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara is segítséget nyújt egy 2009-ig tartó Tempus-program keretében. Most november közepéig két kirgiz tanár vendégeskedik az MGK-n.
A kirgizisztáni Oshban és Talasban működő állami egyetemek mellett német, osztrák és spanyol intézmények is részt vesznek a programban – tájékoztatta lapunkat Palotás János projektmenedzser. A Mezőgazdasági Karra hathetes tanulmányútra érkezett az Oshi Egyetem két oktatója, Tajimamat Erkebaev (képünkön balra) és Sabyr Toigonbaev (jobbra, mellette Szűcsné Péter Judit), akik lapunk kérdésére elmondták, hogy egyetemükön most indítottak először kísérleti jelleggel hároméves BSc-képzést.
Ennek a Tempus-programnak az összköltségvetése félmillió euró környékén van, melynek jelentős részét a két állami kirgiz egyetemen fejlesztésére fordítják – mondta Palotás János. Az SZTE MGK feladata, hogy koordinációs értekezleteken vegyenek részt, illetve megismertessék a Vásárhelyen folyó képzés jellegzetességeivel a kirgiz tanárokat, hiszen az a cél, hogy a korszerű oktatási és tanulási módszereket meghonosítsák a közép-ázsiai államban.
Tajimamat Erkebaev elmondta, hogy Magyarországon jobban öszszekapcsolódik az oktató- és kutatómunka, mint hazájában. Fontos különbség továbbá, hogy gyakorlatorientáltabb az itt folyó képzés. Oktatási rendszerük átalakítására azért is van szükség, mert a Szovjetunió szétesése után átalakult a birtokszerkezet. Korábban a miénkhez hasonló nagy téeszek működtek, mára azonban a kisgazdaságok váltak jellemzővé. Ezek megfelelő működéséhez azonban nincs elég szakképzett ember – hangsúlyozta Sabyr Toigonbaev. Kirgizisztánban a sűrűbben lakott területeken mindössze néhány hektáros gazdaságok jöttek létre. A mezőgazdaságból élők összefogására van emiatt szükség, hogy közösen értékesíthessék terményeiket, de az is előfordul, hogy például tíz család vesz közösen egy traktort. Sabyr Toigonbaev lapunknak elmondta, hogy a mezőgazdasági termelés náluk szorosan összefügg az állattenyésztéssel, az emberek megélhetéséhez ez nélkülözhetetlen. A kirgiz tanárok november közepéig maradnak Vásárhelyen, de a Tempus keretében más országok oktatási intézményeit is meglátogatják majd.
Varga Anna
Bezár