2024. április 25., csütörtök English version
Archívum  --  2010  --  8. szám - 2010. szeptember 13.  --  Egyetemi élet
Körkapcsolás: vonalban a Szegedi Egyetem
Címkék: Egyetemi Élet

A tér töb­bé nem aka­dály: nem kell ki­lo­mé­te­re­ket utaz­nia egy előadó­nak, hogy részt ve­hes­sen egy tá­vo­li kon­fe­ren­ci­án – a Nem­ze­ti In­for­má­ci­ós Inf­rast­ruk­tú­ra Fej­lesz­té­si (NIIF) In­té­zet meg­újí­tott és ki­ter­jesz­tett HD vi­de­o­kon­fe­ren­cia-rend­sze­ré­nek köszön­hetően, mely­nek egy hoz­zá­fé­ré­si pont­ja az SZTE Egye­te­mi Könyv­tár (EK) egy er­re a cél­ra ki­ala­kí­tott ter­mé­ben is ta­lál­ha­tó.
Szep­tem­ber 9-én egy „kör­kap­cso­lás” ke­re­té­ben ke­rült sor az új High Def­i­ni­tion (HD) vi­de­o­kon­fe­ren­cia-rend­szer át­adá­sá­ra, me­lyen az SZTE-től Badó At­ti­la hall­ga­tói és köz­kap­cso­la­ti rek­torhe­lyettes, az EK-tól pe­dig Keve­házi Ka­ta­lin és Kokas Kár­oly főigaz­gató-he­lyette­sek je­lent­kez­tek be. A kon­fe­ren­cia „ve­zér­lé­se” a Ma­gyar Tu­do­má­nyos Aka­dé­mia szék­há­zá­ból, a bu­da­pes­ti Roose­velt tér­ről tör­tént. Nagy Mik­lós, az ese­mény há­zi­gaz­dá­ja, a NIIF In­té­zet igaz­ga­tó­ja bevezetőjében el­mond­ta, óri­á­si az igény a videokon­fer­en­ciákra, má­ra a tu­do­má­nyos ku­ta­tá­sok­ban a kap­cso­lat­tar­tás alapvető esz­kö­zé­vé vált. Pénz- és időmeg­takarítást je­lent, a HBONE+ pro­jekt ke­re­té­ben meg­va­ló­su­ló HD-minőség se­gít­sé­gé­vel a sze­mé­lyes él­mény köz­vet­len ér­zé­sét kel­tik. A HBONE a ha­zai fel­sőok­tatási és ku­ta­tá­si kö­zös­ség nagy se­bes­sé­gű szá­mí­tó­gép há­ló­za­ta.
A 212 mil­lió fo­rin­tos össz­költ­sé­gű pro­jekt ke­re­té­ben har­minc HD-végberendezést he­lyez­tek el az együttműködő in­téz­mé­nyek­ben. A budapesti helyszínről köszöntötte a résztvevőket Vasváriné Menyhárt Éva, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára és Csépe Valéria, az MTA főtitkárhelyettese.
A be­je­lent­ke­zés­kor Badó At­ti­la hang­sú­lyoz­ta: Sze­ge­den komoly ha­gyo­má­nya van a vi­de­o­kon­fe­ren­cia ku­ta­tás­ban és ok­ta­tás­ban va­ló fel­hasz­ná­lá­sá­nak. A video-összeköt­tetés­ben részt vett a Deb­re­ce­ni Egye­tem vagy az eg­ri Eszter­házy Kár­oly Főisko­la is, de a sváj­ci CERN-ből és Hol­lan­di­á­ból is meg­kí­sé­rel­ték a kap­cso­lást, és a résztvevők ízelítőt kap­hat­tak ab­ból is, hogy a két képernyős tech­ni­ká­val ho­gyan le­het power pointos előadá­sokat tar­ta­ni.
Sze­ge­den a Ta­nul­má­nyi és In­for­má­ci­ós Köz­pont át­ri­u­má­nak leg­hát­só ka­bi­net­jé­ben he­ten­te öt-hat al­ka­lom­mal ke­rül sor ilyen kon­fe­ren­ci­á­ra. Kokas Kár­oly la­punk­nak el­mond­ta: már 2004-ben ren­del­kez­tek egy első ge­ne­rá­ci­ós videórend­sz­er­rel, amit ak­kor megfelelő hely hí­ján a szá­mí­tó­köz­pont­ban ala­kí­tot­tak ki az EK égi­sze alat­t, a TIK-nél vi­szont már ki­fe­je­zet­ten ki­je­lölt te­rem­ben ka­pott he­lyet a rend­szer. Kez­det­ben első­sor­ban könyv­tá­ros­ok hasz­nál­ták, mos­tan­ra vi­szont olyan nép­sze­rű lett, hogy te­rem­fog­la­ló rend­szert kel­lett be­ve­zet­ni­ük. A jó sta­tisz­ti­kák mi­att a HD-s rend­szer­re va­ló át­ál­lás­hoz a SZTE EK a NIIF In­té­zet egyik ki­emelt part­ne­re volt, a most „át­adott” ké­szü­lé­ke­ket ugyan­is mint­egy há­rom hó­nap­ja tesz­te­lik.
A tech­no­ló­gi­á­nak köszön­hetően az együtt­mű­kö­dé­sek minősége is ja­vul­ni fog, hi­szen a rend­szer se­gít­sé­gé­vel akár na­pon­ta több­ször is kap­cso­lat­ba lép­het­nek az együtt dol­go­zó fe­lek.
Az új rend­szer egyéb­ként – nem utol­só­sor­ban – környezetkímélő is. Az új mód­szer egy­ben új uta­kat nyit­hat a táv­ok­ta­tás, a táv­kon­zul­tá­ció vagy akár a táv­di­ag­nosz­ti­ka te­rü­le­tén is, hi­szen akár mik­ro­szkóp­ké­pet is ké­pes rend­kí­vül jó minőség­ben to­váb­bí­ta­ni.

A. M.

Bezár