– Milyen kapcsolatban áll a Szegedi Tudományegyetem és a Mol Nyrt.?
– A szakmai kapcsolat több évtizedes múltra tekint vissza a szénhidrogén-kutatás és -termelés területén, amely Szegeden és környékén – Algyőt említem, az ország legnagyobb szénhidrogén-lelőhelyét – közel ötven éve folyik. A szénhidrogénipar közelsége ebben a régióban kiváló lehetőséget ad arra, hogy nagyon szoros kapcsolatot tartsunk fenn a SZTE-vel, valamint olyan fejlesztőműhelyekkel – például a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány Biotechnikai Intézet –, ahol a természettudományokat a legmagasabb szinten művelik. A SZTE-vel folytatott munka azonban nem csak logisztikailag előnyös a számunkra, a fejlesztési témákban közreműködő tanszékek magas szintű elméleti felkészültsége is hasznosul a k+f projektjeink gyakorlati megvalósulásában. Kifejezetten kedvező ebben a partneri kapcsolatban, hogy a fejlesztési témában a kommunikációt, illetve a személyes találkozásokat szorosan és hatékonyan tudjuk fenntartani.

|
Molnár Zsolt Szabó Gábor rektortól vette át a díjat. Fotó: S. Cs.
|
– Ki milyen részt vállal a közös munkában?
– Az egyetem legnagyobb hozzáadott értéke az az elméleti tudás, az a kutatómunka, az a felkészültség, amit oktatói és hallgatói, elsősorban a doktoranduszok, magas szinten művelnek. Az együttműködés a SZTE részéről tehát az az elméleti háttér, ami a Molban nem vagy nem olyan magas szinten áll rendelkezésre. Mi pedig biztosítani tudjuk a közös munka minden problémától mentes működési hátterét, a műszerellátottságot és az anyagi ellenszolgáltatást. Ez nagyon szoros együttműködést jelent a fejlesztés kezdetétől annak befejezéséig.
– Mit jelent a Mecénás Díj a Mol számára?
– Nagyon nagy megtiszteltetésnek tartjuk, és méltóképp közhírré kívánjuk tenni a Mol és a szénhidrogénipar berkein belül. A SZTE az első a felsőoktatási intézmények közül, akitől a divízió ezt az elismerést megkapta, mely a bizalom, az együttműködés és a közös, mindannyiunkban kölcsönösen letisztult és perspektívákat tápláló jövőkép méltó megkoronázása. Jelenti azt is, hogy az elmúlt évtizedek k+f eredményei a SZTE részére hasznosak voltak, és beépültek az oktatási anyagba. Az egyetem komolyan vesz minket, számít azokra a műszaki és fejlesztési feladatokra, kihívásokra, amelyekkel idáig is elláttuk, továbbá arra az együttműködésre, amit az elmúlt évtizedekben kölcsönösen egymás hasznára folytattuk. Hiszünk abban, hogy e Mecénás Díj a közös munka lendületes továbbfolytatását jelenti, ennek reményében megtesszük a szükséges lépéseket, hogy a jó kapcsolat erősödjön mind szakmailag, mind emberileg.
– Személy szerint ön mint a Mol képviselője milyen érzésekkel vette át a díjat?
– A Mol megfelelő rangban kívánta kezelni e díjat, de Mosonyi György vezérigazgató más elfoglaltsága nem tette lehetővé, hogy személyesen vegye át az elismerést. Egy egyetem életében a tanévnyitó és diplomaosztó ünnepi szenátusülésnél nem tudok fontosabb eseményt elképzelni. Nagyon nagy megtiszteltetés volt ez számomra, ennél többet egyetlen fiatal vezető sem kívánhat magának, de miközben remegő lábakkal és büszkén elindultam a díjért, eszembe jutottak a kollégáim és elődszervezeteink, akik oroszlánrészt vállaltak az elismerés elnyerésében. Most én részesültem abban az örömben, hogy mindannyiunk nevében átvehettem. Rengeteg munka és érték áll mögötte, a köszönet és az elismerés a kutatás-termelés divízió kollégáit illeti.
Szekeres Nikoletta