2007-ben kezdte a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a „tudássétányának” előkészítését: a projektben felújítják a Dugonics téri Rektori Hivatalt, a Mérnöki Kar a Moszkvai körúton új épülettel és eszközökkel gazdagodik. Megújult környezetben kezdik a tanévet az Általános Orvostudományi Kar hallgatói: a Dóm téri nagy oktatási épületüket pénteket adták át. A többi Dóm tér többi egységet jövő őszszel vehetik birtokba az egyetem polgárai.

|
Decemberre elkészül a Rektori Hivatal Dugonics téri épülete.
Fotó: Segesvári Csaba
|
„Év végére elkészül a Rektori Hivatal, az átadás-átvétellel is számolva a tavaszi félévet már a Dugonics téren kezdi az egyetem vezetése” – közölte lapunkkal Majó Zoltán, az SZTE fejlesztési igazgatója. Szavaiból kiderült: régészeti feltárás miatt késik az épület átadása, így a szükséges engedélyek megszerzése után februárban költözik a hivatal. A 2,5 milliárd forintból megújuló – a külügyi, kulturális hivatalnak és kutatóhelyeknek is helyet adó – épületben már a belső kivitelezés folyik: az örökségvédelmi hivatallal közösen választják ki a megfelelő színű festékeket.
Az egyetem másik nagy beruházása, a Mérnöki Kar új épülete is elkészül az év végig. Majó Zoltán elmondta: a nyári esőzések hátráltatták az alapozást, ennek ellenére bíznak benne, hogy a KÉSZ decemberig végez a munkával. Megtudtuk: az eszközbeszerzés októberben indul, az egyetem egyik legkorszerűbb kutatóhelyét 2011 őszén vehetik birtokukba a hallgatók. Az egymilliárd forintból megvalósuló, geotermikus energiát is felhasználó kari tömb az SZTE legmodernebb egysége lesz. A fenti fejlesztéseken túl az egyetem július 1-jén adta át felújításra a kivitelezőnek a Dóm téri egységeket: a projekt első eleme, az orvoskar nagy oktatási épülete szeptember 10-én készült el. A fizikusok sem fognak majd ráismerni egykori kutatóhelyükre: geotermikus hűtés-fűtést telepítenek a 80 évvel ezelőtt épült – idén jubiláló – egyetemi épületbe. „A tető azbesztet is tartalmaz, ezért komoly munkát kell a kivitelezőnek végeznie. Számításaink szerint 2011 tavaszára itt is lezajlik a műszaki átadás-átvétel” – mondta az SZTE fejlesztési igazgatója.
Az épületfelújításokon túl a Szegedi Tudományegyetem jelentős eszközbeszerzésre is készül: ezzel is versenyképessé, vonzóvá kívánja tenni a Dél-Alföld legnagyobb – kutatóegyetem címmel is elismert – oktatási intézményét. „Az egyetem tudássétánya a Dugonics téren kezdődik, innen az új laborokkal felszerelt Gyógyszerésztudományi Karon át a Dóm térre vezet. A félkör folytatása a TTIK mellett, a József Attila Tanulmányi és Információs Központon át a BTK-ig nyúlik. Innen már csak egy ugrás az MK vadonatúj épülete – a GTK felé visszatérve a jogi karon át a Dugonics térre érkezünk vissza” – magyarázta Majó Zoltán. Az SZTE nemcsak kutatási, hanem gyógyászati fejlesztésbe is fogott: 12 milliárd forintból 265 ágyas klinikát építenek az új klinika mellé.
Az egyetem kitörésének, a jövő beruházásának is nevezhetnénk a Szabó Gábor rektor által menedzselt ELI-projektet. A fejlesztési igazgató arról tájékoztatta a Szegedi Egyetemet, hogy a kormányfelhatalmazás után a második fokozatba kapcsolhat a lézeres kutatóközpont kivitelezése: a következő félévben kell elkészíteni a megvalósíthatósági tanulmányokat. 2011 tavaszáig kell a tanulmányt az Európai Unió illetékes bizottságának bemutatni, az érdemi építkezés 2013-2014-ben kezdődhet.
S. Cs.