2024. április 27., szombat English version
Archívum  --  2007  --  7. szám - 2007. március 26.  --  Egyetemi élet
Kutatás és gyakorlat
Március elején forgatócsoportot küldött a brémai Fraunhofer Intézet Szegedre, hogy pontosan végigkísérjék a Kolloidkémiai Tanszéken folyó „Reaktív nanorészecskék” című kutatómunka fázisait.
„A kutatás az úgynevezett funkcionalizált anyagokra koncentrál – tehát olyan anyagokra, amelyeknek a felületén valami történik. Az a célunk, hogy különböző veszélyes anyagok a nanorészecskékkel borított felületeken fény hatására lebomoljanak. Ezt a technológiát mi fejlesztettük ki még a kilencvenes évek végén egy NATO-projektben. Ezután – négy évvel ezelőtt – kezdtek el a brémaiak érdeklődni a kutatásaink iránt” – mondta Dékány Imre, a Kolloidkémiai Tanszék vezetője. A készülő bemutatófilm célja, hogy megfelelő publicitást nyerjen a kutatás, és egyetemeken, valamint más oktatóközpontokban is be tudják mutatni – emellett a városról is jó „reklámfilmet” forgattak.
A projektet a Műszaki és Anyagtudományi Intézet bonyolítja le állandó kooperációban a Fraunhofer-IFAM-mal (Institut für Fertigungstechnik und Angewandte Materialforschung – Gyártástechnológiai és Alkalmazott Anyagkutató Intézet), amelynek keretében két-három állást kaphatnak doktoranduszok, akik számára ez korszerű kutatási téma. A projektről nemrégiben az USA-ban egy NATO-kiadványban is beszámoltak „A titánium szirénjei” címmel.
„A kutatás abban a fázisában tart, hogy már konkrét felületeken próbáljuk ki az eljárás működőképességét. Ehhez egy speciális technológiával előállított felületet Brémából küldenek, ugyanakkor a reaktív nanorészecskékkel borított felületeket Szegeden fejlesztik. A  fényforrásokat is egy magyar cég szállítja” – mondta a professzor.
Nemrég egy másik érdeklődő német vállalat is jelentkezett. A felkérések Dékány Imre szerint jól mutatják, hogy Magyarországra mint egyenrangú uniós államra tekintenek a külföldiek: megbíznak az itteni kutatók szakértelmében.
A. M.
Bezár