2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2007  --  17. szám - 2007. december 10.  --  Egyetemi élet
Immár ötödik alkalommal találkoztak a magyar nyelv számítógépes feldolgozásával foglalkozó szakemberek Szegeden. A TIK-ben az SZTE Informatikai Tanszékcsoportja szervezte kétnapos konferencián elsősorban a beszédtechnológiával, valamint az írott magyar nyelvű szövegek elemzésével kapcsolatos kutatásokról esett szó.
A tanácskozásra az ország minden tájáról, egyetemektől, kutatóintézetektől és magáncégektől közel százan érkeztek. A résztvevők elsősorban olyan kutatók – nyelvészek, informatikusok, matematikusok, illetve az ezen tudományágak határterületén dolgozó szakemberek – közül kerültek ki, akik a számítógépes nyelvészetben kiemelkedő eredményeket értek és érnek el. A konferencia – melyen 38 előadás és poszteres bemutató hangzott el – fő célja az volt, hogy bemutassa a nyelvtechnológia területén végzett kutatásokat és a legfrissebb eredményeket.
A legtöbb előadás a beszédfeldolgozás, -megértés, -szintézis problémaköréről szólt. A magyar nyelvnek sok olyan specialitása – például a magánhangzók kiejtése vagy a hangsúlyozás – van, amelyek szükségessé teszi, hogy a nemzetközileg használt eszközök mellett egyedi kiegészítőket is alkalmazzanak az informatikai szakemberek. Az ember-gép közötti magyar nyelvű kommunikáció minél hatékonyabbá tételére irányuló kutatások jól haladnak, már érthető beszédet lehet előállítani számítógéppel. A konferencián például az ügyfélszolgálati üzenetek egy adott bemondó hangjára történő előállításáról is elhangzott előadás.
A kutatási eredményeket igen sok területen alkalmazzák, ezek közül Csirik János, az SZTE Természettudományi és Informatikai Karának dékánja az interneten, a www.webforditas.hu címen ingyenesen elérhető angol-magyar, magyar-angol fordítóprogramot emelte ki, amely létrehozásában a MorphoLogic szakemberei mellett szegedi kutatók is részt vettek. A konferencián az alkalmazás technológiai hátteréről több előadáson is szó esett.
A tanácskozáson azonban hangzottak el előadások a pszichológiai vonatkozású szövegfeldolgozásról is. A nyelvtechnológia e külön alkalmazási területén létező elemzési technikákat pszichológiai vizsgálatokra, szövegek pszichológiai vonatkozású feldolgozására használják.
F. J.
Bezár