2024. április 23., kedd English version
Archívum  --  2007  --  17. szám - 2007. december 10.  --  Egyetemi élet
Szent-Györgyire emlékeztek
A Szent-Györgyi Albert-emlékév keretében közös ünnepi ülést tartott december 7-én a városházán a szegedi közgyűlés és az SZTE szenátusa.
A városatyák és a szenátorok arra emlékeztek, hogy Szent-Györgyi Albert hetven esztendővel ezelőtt, 1937. december 10-én vette át Stockholmban az orvosi-élettani Nobel-díjat „a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársavkatalízis szerepének terén tett felfedezéseiért”. A díszülésen Botka László polgármester, Manherz Károly felsőoktatási és tudományos szakállamtitkár, valamint Rácz Béla, az SZTE stratégiai rektorhelyettese mondott beszédet.
 
Az egyetem nevében Rácz Béla rektorhelyettes emlékezett Szent-Györgyire
 
Botka László azt emelte ki, hogy a csöndes alföldi várost a Klebelsberg Kunó kultuszminiszter által visszacsábított Szent-Györgyi Albert szellemisége emelte ki igazán környezetéből: így aztán a tudós öröksége a szegedi jövő záloga. A polgármester szerint a Nobel-díjas professzor eszmeisége, szellemi hagyatéka a város valamennyi, a pólusprogrammal kapcsolatos tervében tetten érhető.
Rácz Béla hangsúlyozta: tisztán kell látni, hogy a város és az egyetem sikereinek zálogát a tudós zsenialitása és az őt inspiráló környezet jelentette. Szent-Györgyi Albert neve ma az egész világ számára az innovatív kutatás és a kreatív gondolkodás záloga, öröksége a város és az egyetem számára is kötelező erővel bír, de akkor tiszteljük igazán az egykori rektort, ha emberségéről és világlátásáról veszünk példát – fogalmazott a rektorhelyettes.
 
 
Benedek György orvoskari dékán Botka László polgármestertől vette át az emlékérmet
 
Hozzátette: a Szent-Györgyi-hagyaték egyik legfontosabb, felkarolandó eleme a kutatás sikereinek hétköznapi nyelvre való fordítása, mindenki számára hozzáférhetővé tétele, ami a tudás által elérhető haladás, a tudásalapú gazdaság fontos építőköve lehet. Szent-Györgyi emblematikus figurája a Szegedi Tudományegyetem történetének, ezért az SZTE minden polgára megbecsüli a professzort, aki bebizonyította, hogy a zsenialitás Szegeden otthonra, egyetemünkön pedig méltó társakra lel – mondta.
Az ünnepi ülés záróakkordjaként a polgármester emlékéremmel ismerte el azok munkáját, akik a legtöbb feladatot vállalták az emlékév rendezvénysorozatának megszervezésében és lebonyolításában. A kitüntetést mások mellett Benedek György egyetemi tanár, az Általános Orvostudományi Kar dékánja, Dux László egyetemi tanár, az ÁOK Biokémiai Intézetének vezetője és Lednitzky András, az orvoskar dékáni hivatalának vezetője is megkapta.
P. M. L.
Bezár