„Akármilyen rossz helyzetben is van a világgazdaság, egészségügyi és szociális szolgáltatásokra mindig szükség lesz” – mondja Pogány Magdolna dékán asszony. „Nem lehet persze borítékolni, hogy Szegeden is biztos állás várja a nálunk végzetteinket, hiszen abban a városban, ahol a képzőintézmény van, ez sosem könnyű. Bárhol máshol azonban – országhatáron innen és túl – tárt karokkal fogadják hallgatóinkat, az ápolóknak és szülésznőknek pedig – mivel EU-konform oklevelet kapnak – még különbözeti vizsgákat sem kell tenniük az EU országaiban.”
![]() |
Az ETSZK-n végzett hallgatók itthon és Európában is keresettek. Fotó: Segesvári Csaba |
A karon az alapszakok elvégzése után ugyanúgy BA- vagy BSc-oklevelet kapnak a fiatalok, mint minden, a bolognai folyamatban érintett képzésben, mégsem kérdés, hogy mit kezdhetnek a friss diplomások a megszerzett papírral és tudással. „Mi nem küzdünk azzal a problémával, amellyel például a tanárképzés, hogy vajon a munkaerőpiacon az alapképzéses diplomával rendelkezők is megállják-e a helyüket” – hangsúlyozza a dékán aszszony. „Nálunk ugyanis nem változott a képzési idő – a szociális munkások négy helyett három és fél év alatt végeznek, de az egészségügyi szakok továbbra is nyolc félévesek. Nem indítunk mesterképzéseket a karon, mert ezek nélkül is nagyszerűek a kilátások hallgatóink számára.” Persze aki bővíteni szeretné ismereteit az alapszak után is, azoknak is több lehetőség áll a rendelkezésére: az ETSZK is kínál különböző szakmai továbbképzéseket, aki pedig mégis mesterképzésben szeretne részt venni, ezek elvégzésére az SZTE más karai, például a GTK és a BTK is lehetőséget nyújtanak.
Ha valaki még a diploma megszerzése előtt külföldön is szeretne tapasztalatokat gyűjteni, arra is adottak a lehetőségek: az Erasmus programmal például a gyógytornászok főleg német nyelvterületen, az ápolók Írországban, Finnországban tölthetnek el néhány hónapot, így nemcsak világot látnak, hanem a saját szakmájukon belül olyan felbecsülhetetlen tapasztalatokat szereznek, amelyeket későbbi munkájuk során kamatoztatni tudnak. „Jelenleg dolgozunk a Transatlantic projekten, amelyben amerikaiak, írek, finnek is részt vesznek a magyarokon kívül” – említi meg a dékán aszszony. „Ezt azért is tartom fontosnak kiemelni, mert ez egy olyan hallgatói mobilitás, amely végén a résztvevők úgynevezett double degree-t kapnak, vagyis a partnerintézmény képesítését is megszerzik. Úgy gondolom, ez igen nagy távlatokat nyit meg a hallgatók előtt.”
Azok a diákok találják meg a helyüket az ETSZK-n, akik nyitottak arra, hogy segítő szakmákban tevékenykedjenek. Amellett, hogy a hallgatók szakmai tudást szereznek, kialakul bennük egyfajta érzékenység az emberek iránt, amelyet a kar hangsúlyosnak tart a képzésben. Számos olyan tantárgy van, amelyek elvégzésével a hallgatók egyrészt önmagukat is jobban megismerik, másrészt kommunikációjukat is fejlesztik. Ezeket az ismereteket nagyon jól tudják hasznosítani a „nagybetűs életben”, ugyanis például a szociális munkások közül sokan helyezkednek el olyan munkakörben, ahol emberekkel kell kommunikálni, mint amilyen egy ügyfélszolgálat.
„A másik, amiért szintén érdemes hozzánk jönni, hogy mi egy olyan létszámmal működünk, ahol még nem veszítjük el a hallgatót” – magyarázza Pogány Magdolna. „Szinte személy szerint ismerünk mindenkit. Egy-egy évfolyam nagysága legfeljebb százas nagyságrendű, ami még átlátható azon szakcsoport, tanszék számára, aki felelős az adott képzésért. Így nemcsak szakmailag, hanem emberileg is tudjuk támogatni a hallgatókat.”
A kar épülete jól felszerelt: a demonstrációs termekben babákon lehet megtanulni a vérvételtől kezdve az injekcióbeadáson át a szondáztatásig sok mindent. Ez főleg azoknak az egészségügyi szakosoknak fontos, akiknek erre később munkájuk során szükségük van, például ápolóknak, gyógytornászoknak.
Nem csak az oktatási egységek felszereltek – jó állapotban vannak a kari kollégiumok is. Az egyik a belváros szívében, a Béke utcában van, a másik pedig Újszegeden, a Bal fasori épületben, így onnan nem kell messzire menni az órákra. „Sokat fordítunk ezekre az épületekre, igyekszünk mindig újítani, szépíteni őket” – meséli Pogány Magdolna. „Sok pozitívumuk van a kollégiumoknak. Amellett, hogy szép, parkos környezetben helyezkednek el az épületek, a közösségek is összetartóak, amelyek itt kialakulnak.” A hallgatói önkormányzat szervezésében nagy népszerűségnek örvendő rendezvények ismétlődnek: minden évben van Mikulás-várás, ballagás a végzős diákoknak, kari szinten pedig gólyabál és gólyatábor.
Elérhetőség: A felvételizők minden információt megtalálnak a kar honlapján: a www.etszk.u-szeged.hu címen.
Nyílt nap: Az Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar 2010. február 6-án tart nyílt napot 10 órai kezdettel a kar Temesvári krt. 31. szám alatti épületében.
Tóth Ilona
ETSZK ,