A nagyjából négyszög alaprajzú szegedi vár megépítését IV. Béla rendelte el a tatárjárást és Szeged városi rangra emelését követően. Négyszögletes tornyokkal megszakított falának sarkain egy-egy kerek torony emelkedett; idővel puskaporos, a 18. századtól tüzérségi raktárként használták; ekkoriban már majdnem húszméteres vizesárok vette körül. Történetének érdekessége, hogy fennállása ideje alatt a mindenkori uralkodók többször elzálogosították vagy elajándékozták, így Mátyás király Corvin Jánosnak adományozta, aki Kinizsi Pálnak adta el. A hadvezér halála után visszaszállt Corvinusra, 1502-ben II. Ulászló vásárolta meg. 1524-ben II. Lajos Báthory Istvánnak adta el, és bár néhány év múlva visszavette, nemsokára az esztergomi érsek tulajdona lett. A 19. században katonai területként a bécsi udvarhoz tartozott.

|
Az egykori vár déli fala a Móra-parkban. Fotó: szegy
|
Ez időszakról Zombori István megyei múzeumigazgató a várfalak feltárásának alkalmából megtartott sajtótájékoztatón a következőket mondta: „Szeged nagyon sérelmezte a város kellős közepén lévő, a Városházával szemközti vadidegen területet, ami többek között azt jelentette, hogy katonai érdekekre hivatkozva nem lehetett fát ültetni a Széchenyi téren, mondván, akadályozza az ágyúk kilövését. Amikor 1879-ben Ferenc József ide látogatott, Szeged adományként kérte a várat. A kérvény aláírását követően a bécsi haditanács mindent elkövetett, hogy ezt az uralkodó visszavonja. Ezt tudták a szegediek is, így amint lehetett, az utolsó kőig lebontották a várfalat.”
A mai járószinthez képest hét-nyolc méterrel alacsonyabban fekvő vár helyét feltöltötték. „A kibontás igazolja, hogy tényleg jól csinálták. Különböző, elsősorban az 1700-as években készült katonai-mérnöki rajzok – amelyek már tényleg pontos mérések alapján készültek – segítségével próbáltuk beazonosítani a régi várat, támpontként használva a vízparton álló vízi bástyát” – tette hozzá az igazgató.
„Közel négy hónapja kezdődtek el a munkálatok, először az északi falszakaszon tártunk fel szinte ugyanekkora területet, majd azt visszatemetve áttelepültünk a múzeum elé” – jelentette be Fogas Ottó ásatásvezető régész. „Két hónapja kezdtünk el itt dolgozni, most értünk a végére. Szerencsésen megtaláltuk amit kerestünk, az északi várfal után most a délit is, majdnem pontosan ott, ahol számítottunk rá.” A feltárások a város megbízásából és pénzéből valósultak meg, de Zombori István elmondása szerint a várfal felszínre hozása értelmetlenül nagy költségeket jelentene. Helyét egészen a vízi bástyáig fűre rakott téglavonallal jelezni lehetne ugyan, ehhez azonban kevésnek bizonyul a feltárt fal hosszúsága; valamint a múzeumigazgató megítélése szerint ez a várfal önmagában nem bizonyul annyira értékesnek, hogy a kiásatás, a várfal megtámasztása és egy esetleges üvegtetős megoldás – mely láthatóvá tenné a várfalat – nagyon költséges megoldását válasszák.
A feltárt leletek értékességét ez azonban nem csorbítja. „Két szelvényt kellett nyitnunk a vár északi és déli falán, az előbbit május-júliusban ástuk, ezt pedig július-augusztusban, és mindkét ponton megtaláltuk a vár falát. Ez nagyon fontos, mert fel tudjuk rajzolni a mai Szeged alá egykori kiterjedését és pontos elhelyezkedését, ez volt a kutatás egyik fő célja” – összegezte Fogas Ottó. „Közel egyméteres felmenő falakat találtunk, tehát az az elképzelés, hogy elbontották és kitermelték a falakat az aljukig, nem igaz. Mindenféleképpen nagyon fontos, hogy nem alapozást, hanem rendes felmenő falakat találtunk” – egészítette ki a régész.
Szekeres Nikoletta