A Posticum Nemzetközi Ifjúsági Zenekar tavaly alakult meg a Szegedi Tudományegyetem Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskolája és a Nagyváradi Posticum Ifjúsági Központ közös ténykedése nyomán. A kezdeményezésben részt vett Újvári István, a szegedi szakközépiskola igazgatója és Petr Zejfart régizene-szakértő is, aki jelenleg a pármai konzervatóriumban oktat. A cseh származású előadóművész dirigálta tavaly és idén is a zenekart, és a tavalyi évhez hasonlóan az idén is az ő irányításával választották ki idén is a tagokat, akik romániai, vajdasági, magyar- és olaszországi tizennégy és húsz év közötti fiatalok. A Posticum létrejöttét – a szervezők elmondása alapján – Händel és Haydn életműve ihlette; a nyitókoncert épp Haydn 273. születésnapjára esett, ezzel is tisztelegve a zeneszerző előtt. A turné első állomása Nagyvárad volt, hiszen ott zajlottak a próbák is, a Posticum Ifjúsági Központban. Szeptember 15-én, szerdán látogatott el az együttes Szegedre, ezt követően Pannonhalmán, majd a svájci St. Gallenben és Appenzellben, végül pedig Prágában koncerteztek, a tavalyi évhez hasonlóan igen nagy sikerrel.

|
Maradandó élményt nyújtott az alsóvárosi koncert. Fotó: S. Cs.
|
Az alsóvárosi templomban tömött sorokban ültek az érdeklődők, hogy lássák-hallják a fiatalokat. Már tűkön ülve várta mindenki a koncertet, mire az igen ünnepélyes és melegszívű megnyitó beszédek után a fiataloké lett a főszerep. Mint az a megnyitóban is elhangzott, nincs annál csodálatosabb, amikor a zene harmóniája megteremti azt, amire a nagypolitika oly sokszor nem képes: egymásra találnak a nemzetek. Valóban elismerésre méltó, hogy a kilenc különböző egyetemi városban tanuló fiatal tehetségek immár második éve összegyűltek, és lelkesen gyakoroltak – mindössze négy napon keresztül –, hogy tudásuk legjavát adva magas színvonalú koncertet adjanak a közönséget. Jómagam nem vagyok otthon a komolyzenében, így csak laikusként tudom megítélni, mi az, ami lenyűgöz, és maradandó élményt nyújt. A Posticum előadása mindenképpen ebbe a kategóriába tartozik.
A kétrészes koncert első felében olasz darabokat hallhattunk: Pergolese Salve c-moll Regináját, amelyben a szegedi szoprán szólista, Pintér Tünde csillantotta meg tehetségét, valamint Vivaldi g-moll concertóját, amelyet hegedűre, két fuvolára, két oboára, két fagottra és vonósokra dolgoztak fel. Ezután szünet következett, amely alatt sajnos sokan – főleg az idősek, illetve a kisgyermekkel érkezők – hagyták el a templomot, pedig a második rész is igen kiváló volt. Michael Haydn Androméda és Perszeusz című operájának nyitánya, valamint Beethoven I., C-dúr szimfóniája csendült fel. Az első három darabban Kristófi János Zsigmond nagyváradi orgonaművész is közreműködött orgonapozitívon, illetve csembalón.
A fiatalok igazán megérdemelték a tapsot, nagyszerű koncertjüknek pedig kiváló helyszíne volt az alsóvárosi templom, mely további méltóságot és ünnepélyességet kölcsönzött az eseménynek.
Sokszor mondják, hogy a komolyzene válságban van. Hogy a mai fiatalokat nem nyűgözi le. Talán az is a baj, hogy nehezen emészthető módon kínálják nekik-nekünk; talán egy olyan oldalát kell(ene) megmutatni – és olyan tálalásban –, amely elvarázsolja a közönséget. Nos, a Posticum Nemzetközi Ifjúsági Zenekar ez teszi. Remélem, jövőre is láthatom-hallhatom őket.
Tóth Ilona