
|
A fesztiválon nagy sikert aratott a 2006-ban alakult SzájArt formáció. Fotó: Segesvári Csaba
|
Kis késéssel indították az acappella ifjú képviselői csütörtök este a fesztivált. A SzájArt formáció, mely 2006-ban alakult, a tanulmányaik miatt Szegedre érkezett tehetséges fiatalokból áll. Dömötör Tamás, a csapat dinamikus tagja magyar beatbox battle bajnok. A trió másik férfitagja, Szondi Péter szintén a beatbox ritmusért és dallamokért felel, míg Simon Krisztina a kulcs az egyedi hangzáshoz, hiszen miatta nem beszélhetünk klasszikus beatbox formációról. Míg a szájdobolás klasszikus hagyományait a két fiú képviseli a csapatban, addig a női vokál lágyítja a műfajt a klasszikus énekhagyományokkal. Izgalmas egyveleg így a trió, a klasszikus acapella előadásnak és a szájdobolásnak keveréke.
Az IH Rendezvényközpont kávézójának színpadán a közel háromnegyed órás műsor igazi, szórakoztató egyveleg volt, a közismert popslágerekből és egyéb ismert dalokból álló repertoár nem hagyta a közönséget unatkozni. A dalok között nemigen hangzott el összekötő szöveg, hiszen a számok többségénél szükségtelen volt a jól ismert slágereket bemutatni. A műfaj egyébként nagyon is igényli a kiváló hangosítást, hiszen a hol halkabb, hol intenzívebb ritmusok és dallamok igazán csak a megfelelő arányok között tudnak érvényesülni. A közönség figyelmesen hallgatta a hangszerek nélküli zenét a kávézó asztalainál, illetve a fesztivál idejére kialakított nézőtérről.
Bár a SzájArt, vagyis a szájukkal alkotók rengeteg érzelmet és zeneiséget sugároztak ez alatt a rövid produkció alatt is, a közönség mégis inkább csendben, a dalokat követően jelezte, hogy nagyon is tetszik a produkció. A visszatapsolás elmaradt, hiszen a következő acappella formáció már izgatottan várta, hogy a szegedi közönség elé léphessen. A klasszikus acappella együttes, az Acapellers tagjai, vagyis Török András, Baka Gábor, Bartók Dániel, Foglár Gábor és Kocsis Krisztián műsora már több zenei műfajt interpretált. A közönségből bár sokan valószínűleg jól ismerik a vokális, hangszerek nélküli előadásmódot, mégis igazán jól esett a megszokottól eltérően hallani a blues, swing és dzsessz, illetve a pop ismert és nem túlzottan populáris szerzeményeit.
A fesztivál második napján, pénteken tovább fokozódott az élmény, hiszen ekkor már az acappella műfaj nemzetközi képviselői kerültek sorra. Ebben az évben Ukrajnából a Mansound látogatott el hozzánk, akiket a rendezvény névadója, a jövőre tízéves fennállását ünneplő Fool Moon vokálegyüttes követett. Szeged büszkesége a formáció, mely nemzetközi szinten is számon tartott, sikeres acappella produkciónak számít. A Fool Moon egyébként az acapella műfajon belül a SzájArthoz hasonlóan igyekszik ismert, főleg popdalokat feldolgozni, és az előadásai által is népszerűsíteni az acappella műfajt.
A szegediek pedig igazán szerencsésnek érezhetik magukat, hiszen zenei fesztiválokból és klubkoncertekből akad bőven a város különböző pontjain. November elején pedig újra lesz Szegedi Jazz Napok, szintén az IH Rendezvényközpont szervezésében.
Bakó Margit Szibilla