 |
A művészet erejével a környezetért. Fotó: Segesvári Csaba
|
Egy nappal a Víz Világnapja után, március 23-án tartottak adománygyűjtő koncertet a Tiszáért. Megtudhattuk, a szervező, a Tokaj, Szolnok és Szeged városát összekötő Kárpátok-Tisza Nemzetközi Fejlesztési Egyesület kezdeményezte a ciánellenes Tisza-memorandumot. Ehhez az összefogáshoz megannyi magyar szervezet és magánszemély is csatlakozott már. A csoportosulás fő célja, hogy a Tisza a jövőben ne szenvedhessen újabb, hasonló károsodást. Az egyesület a támogatók segítségével szeretné elérni, hogy az Európai Parlament végre napirendre tűzze a cianidos technológia alkalmazásának beszüntetését a kontinensen. A kedd esti koncert (melynek fővédnöke Szatmári Sándor egyetemi tanár, az SZTE Kísérleti Fizikai Tanszékének vezetője volt) és előadás is ezt a mozgalmat erősítette, hiszen minden Tisza menti településnek, nagyvárosnak jól felfogott érdeke a folyó védelme.
A Memorandum Máramarosért, Verespatakért, a Tiszáért emlékiratban az áll, hogy immár tíz év telt el Európa egyik legnagyobb környezeti, természeti katasztrófája, a Tiszát és mellékfolyóit ért cianid- és nehézfémszennyezés óta. „A Tisza-völgyet veszélyeztető katasztrófa kockázata újjáéled!” – olvasható a dokumentumban. Ez esetben a hivatalos irat valódi érdekekért szól, figyelemfelkeltő és áttekinthető fogalmazás ez Magyarországon és ezenfelül Közép-Európa meghatározó síkságán, az Alföldön keresztül ívelő folyóért. Az újszegedi Rendezvényházban élőben is meg lehetett tekinteni az iratot, amely a cianidos technológia alkalmazása ellen szól. Ez is csak azt tanúsítja, hogy sokak számára mai napig kitörölhetetlen a tíz évvel ezelőtti, Romániából kapott cianidszennyezés emléke, mely nemcsak a folyót, de vízrendszerének vízfolyásait is elérte. Talán sokan nem is emlékeznek már, de a katasztrófa 2000-ben két hullámban érkezett hozzánk. Először a januári cianid-, majd márciusban egy nagy mennyiségű nehézfémszennyezés szintén Romániából. Ezt a megállíthatatlan folyamatot Magyarországon úgy próbálták enyhíteni, hogy a kiskörei víztározóban több millió körméter vizet tartottak vissza, amivel később fel tudták hígítani a szennyeződést.
Egri Sándor, az est házigazdája kitartó munkával számos csoportosulást győzött meg a memorandum létfontosságáról. A teljesség igénye nélkül ebbe a sorba tartozik a Greenpeace Magyarország, a Magyarok Világszövetsége, a Tokaji Természetbarátok Egyesülete, a Tiszántúli Természetvédők Társulata, a Tiszakürti Arborétum, a Tisza Vízgyűjtő Programrégió Önkormányzati Társulás, illetve egyéb aktív természetvédő egyesület és szaklap.
A személyes hangvételű, igencsak elgondolkodtató nyitóbeszédek után a zentai Mécsvirág együttes adott koncertet. A Tiszához kapcsolódó verseket Krnács Erika előadóművész, Hajnal Anna, Mészáros Krisztina és Zsoldos Ervin verséneklő tolmácsolásában hallhattuk. Ezt követte A Tisza legendája, a szentesi Horváth Mihály Gimnázium diákjainak előadása. A népzenei vonalat erősítette a 2002-ben a korábbi algyői Hagyományőrző Együttesből alakult Algyői Hagyományőrző Citerazenekar. A program záróeseménye a több mint tízéves Storyville Jazz Band zenekar fellépése volt, ők az 1920-as évek New Orleans-i dallamvilágát őrzik repertoárjukban. Bár a közönség létszáma nem volt túl bő, a szándék így is célba ért, és az üzenet folytatja az útját, amíg a Tisza mentén élő emberek mindegyikéhez eljut.
Bár egy síkságon gyakoriak az áradások, de ezután a folyó regenerálódása része a természet körforgásának. A cianidos szennyezés után azonban a Tisza gazdag élővilágának regenerálódása hosszabb és jelentősen nehezebb folyamattá vált. A rendezvény szervezői és résztvevői is mind ugyanazt az üzenetet szerették volna közvetíteni, épp csak más és más módon. A Tisza nem csak egy folyó.
Bakó Margit Szibilla