 |
Francia nyelvű színdaraboktól volt hangos a JATE Klub. Fotó: Segesvári Csaba
|
Szeged mellett Budapest, Győr, Miskolc, Debrecen és Pécs vesz még részt a programsorozatban, amelyet a fővárosban képviselt frankofón országok szerveznek. Szegeden elsősorban az Art-en-ciel Egyesület és az Alliance Française francia kulturális egyesület segítségével valósulhatott meg a fesztivál, amely minden évben üde színfolt városunk kulturális életében. A francia nyelvű színjátszást, illetve a francia kultúrát hivatott népszerűsíteni ez a pár nap, amikor különböző országokból érkezett amatőr egyetemista csoportok mutatkoznak be. Az előadásokat mindenki ingyen nézhette meg a JATE Klubban.
„Idén Ukrajnából, Franciaországból, Belgiumból, Szerbiából, Horvátországból és Magyarországról érkeztek csoportok, összesen tizenegyen” – mondja Kimpián Krisztina, a fesztivál főszervezője. „Általában mi szólunk az évről évre visszatérő vendégeknek, hogy mikor lesz az FTUF, de az érdeklődést, illetve azt, hogy benne vagyunk a köztudatban, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy idén már voltak olyan színjátszó csoportok is, akik megkerestek minket, hogy szívesen fellépnének.”
A fesztivál szerdai megnyitóján, a Grand Caféban felszólalt Kimpián Krisztina mellett Vanessa Crine, az Art-en-ciel Egyetemisták Egyesületének elnöke, Csernus Sándor, az Alliance Française francia kulturális egyesület elnöke, a szegedi bölcsészkar dékánja, valamint Tóth Károly szegedi önkormányzati képviselő is. A kávézó ezúttal nem csak a hivatalos megnyitónak adott otthont: a pár nap alatt itt lehetett megtekinteni a tavalyi FTUF pillanatait megörökítő Lukács Ádám-kiállítást; valamint a pénteki zenés francia est is a Grand Caféban kapott helyet.
A fesztiválon bemutatott darabok igen széles skálán mozogtak: a húsz perces szösszenettől a másfél órás előadásig, egyetemi színházi csoportoktól a középiskolás színjátszó csoportig volt itt minden. A SZTE hallgatói például improvizációs játékukkal – amely a Hét főbűn és hét erény címet viselte – színesítették a rendezvényt. A Ságvári Endre Gimnázium diákjai darabja arról szólt, mit jelent a színjátszás, illetve hogyan kell egy darabot előadni, a kijevi csapat pedig a Kis Herceg történetét mesélte el – ötféleképpen.
A rendezvény egyik legérdekesebb darabja a szombati Marseille 2013 címet viselő volt, mert ez az előadás a Comenius-program keretei között született, és tizenkét nyelven keresztül mutatta be a 2013-ra európai kulturális fővárosként megválasztott Marseille történetét. A munka, amelynek eredménye az említett produkció, közel két éven át tartott, és francia, spanyol, szlovén és magyar gimnazisták és fiatalok közreműködésével jött létre. A színpadon negyvennyolcan léptek fel ebben az előadásban.
Sajnos az idei év kínálatából kimaradt a celldömölki csapat, akik mindig magyar nyelven lépnek fel – azok kedvéért, akik csupán érdeklődnek a francia színjátszás iránt, de nem beszélik a nyelvet. Nézőközönségben azért így sem volt hiány. „A szegediek között is népszerű a programsorozat, és annak ellenére, hogy a nyelvi korlátok miatt nem élvezheti mindenki az előadásokat, nem lehet okunk panaszra. Az a törekvésünk, hogy népszerűsítsük a francia kultúrát, úgy gondolom, teljesül. A fiatalok másik célja egyértelműen az, hogy egymást, illetve magukat szórakoztassák, és jó hangulatban teljen el ez a pár nap – ez pedig garantált” – mondta Kimpián Krisztina.
Tóth Ilona