A kezdeményezés nem kevesebbre vállalkozik, mint helyet biztosítani a négy igazán meghatározó művészeti irányzat: a mozi, a zene, a kiállítás és a színház számára. A közreműködők a szegedi lakosokat is igyekszik megcélozni változatos programokkal, de a kezdeményezés igazándiból az egyetemistáktól és az egyetemistáknak szól.
 |
A belváros szívében nyílt meg az új hallgatói kulturális központ. Fotó: Segesvári Csaba
|
„A gondolat Török Márktól, az EHÖK elnökétől származik, aki a SZTEage létrejöttével a szegedi egyetemi színjátszást szeretné újraéleszteni. Sokan még talán emlékeznek a 2004-es, az SZTE Kulturális Iroda és a Szegedi Nemzeti Színház szervezésében, az EHÖK támogatásával létrejött István, a király előadásra. Az országban egyébként is számos egyetemi színpad működik. A jövőre való tekintettel már vannak olyan terveink, hogy más egyetemi városok színjátszó köreit is meghívjuk ide. Azonban egyelőre főleg arra igyekszünk összpontosítani, hogy a helyi hallgatók számára biztosítsunk esélyt, mert rengeteg diák van a Szegedi Tudományegyetemen is, aki szívesen hallatná nálunk a hangját. Az itt dolgozók is hallgatók, és a fellépők között is főleg diákok sorakoznak a februári és közelgő rendezvényeken” – mondta Horváth Viktor, az SZTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzatának sajtófőnöke a megnyitó és távlati tervek kapcsán.
„Olyan helyet szerettünk volna létrehozni, ahová, ha nincs is konkrét műsor, bárki le tud jönni – egy kávét meginni, vagy beszélgetni a barátaival. Egy olyan központot, ahol a hely szellemének megfelelő zene szól, és merőben nyitott a művészet különféle ágazataira. És persze egyszersmind mindenki számára elérhető bemutatkozási lehetőséget ad. Egy helyet, ami a sajátunk. Szendrényi Dániel, a SZTEage programszervezője gondoskodik a fellépők szűréséről. A leendő előadók és kiállítók többsége valószínűleg nem profi még, hanem inkább tehetséges, igazán lelkes és sugárzó produkciót nyújtó művész, így fontos tudatában lennünk annak, mi és hogyan kerüljön a SZTEage színpadára. Alapvetően a fiatalos, dinamikus produkciókat jelentkezését várjuk” – tette hozzá.
A helyszínen egyébként a hely szellemének megfelelően SZER, az online is elérhető Szegedi Egyetemi Rádió adása szól. A SZTEage moziterme pedig előadásonként 60-70 fő számára tud helyet biztosítani. A jelenlegi tervek szerint a szegedi Grand Caféhoz hasonlóan eredeti művészmozi alakul itt, ahol természetesen a régi és új művészfilmek kapnak nagy hangsúlyt. A mozitermen kívül egyébként egy hangulatos, 25-30 fős befogadóképességű kávézórész várja a vendégeket.
A SZTEage munkájában a közeljövőben részt vesznek a Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány által támogatott biológushallgatók mellett öntevékeny körök, színjátszó társulatok, és heti több alkalommal a Legyen a zene mindenkié jelszóval úgyszintén fellépnek az SZTE Zeneművészeti Karának muzsikusai. Lesz itt salsaeste is február végén a Salsa Huanita zenekarral, ezenkívül pedig megtekinthetjük majd Márkus Róbert, az SZBK kutatójának kiállítása mellett Bubla Éva festő képeit is, illetve az ArtStab produkcióit (például Jim Morrison-est). A filmek kedvelőit mozidélután várja délután négytől, egy héten többször is. Így a SZTEage mellett több érv is szólhat, de talán a legszembetűnőbb pozitívum a nyitva tartás, hiszen egész héten 14 órától reggel 6-ig sok szeretettel várják a látogatókat.
Bakó Margit Szibilla