 |
Halász Henriett több évig a válogatott keretének is tagja volt. |
A mai női torna világára jellemző kép, hogy már nem a harmincas éveikben járó, formás, nőies nők versenyeznek – mint az ötvenes években –, hanem az aprócska, harminc-harmincöt kilós, megszeppent tizenhárom-tizennégy éves gyereklányok. Ennek oka: a mai torna lélegzetelállító elemeit nem lehetne érett fejjel végrehajtani, mert annyira kockázatosak, sőt egyes hozzáértők szerint kimondottan veszélyeztetik a testi épséget. Anno Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok huszonnégy évesen kezdett tornázni, mostanság egy huszonnégy éves tornászlány már öregnek számít, s fel is hagy a sportágával.
„Jellemzően tizennégy és tizenhét éves korukban érik el a lányok tornászpályafutásuk zenitjét, ebből adódóan lehetőleg minél hamarabb el kell kezdeni karrierjük alapozását, majd építését” – avat be Henriett. Majd így folytatja: „Engem négyéves koromban, egy óvodai látogatás alkalmával választottak ki. Akkoriban a gyertyaállás vagy a különböző bukfencek sulykolásán túl már ismerkedtem a kisgerendával, a tornagyűrűvel és a korláttal. Ezek fontos felkészítő lépések voltak az általános iskola előtt, ahol már napi öt-hat órás foglakozásokon vettem részt. Kis létszámú osztályba jártam, és egyéni tanrend szerint tanultam. Egy átlagos napom a következőképpen nézett ki: hét órától kilencig edzettem, fél tíztől délután kettőig iskolában voltam, majd jött még egy tréning, ami tizennyolc óráig tartott. Tizenkét éves koromra az ugrás vált a fő szeremmé, a talaj, a gerenda és a felemáskorlát háttérbe szorult.”
Heni élete a középiskolában sem változott „pöttyös lányregénnyé”. Edzéseinek menete és száma nem csökkent, naponta százszor és százszor futott neki a kápa nélküli lónak, majd dobbantás után csavart, tekert, forgott, és várta edzője, az ifjúsági Európa-bajnok Zsilinszki Tünde reakcióit. A kemény, nemes értelemben vett megszállottság-jellegű munka beérni látszott, hiszen tizenhat és tizennyolc éves kora között a magyar felnőtt válogatott kerettagjának vallhatta magát. Azonban pont ebben az időszakban küszködött anyagi problémákkal a Magyar Torna Szövetség, így kontinensviadalon vagy vb-n nem tudta megmutatni tehetségét. Számos sikeres hazai kupaviadal közül a 2007-es nagyszabású békéscsabai Hungarotel Kupán ugrásban elért első helyére és a 2008-as csapatbajnoki aranyra a legbüszkébb.
„Közel tizenöt évig voltam a békéscsabai klub tornásza, szegedi egyetemi éveim óta (2008) vagyok az Universitas SC versenyzője. Az iskola és tanárnőm, edzőm, Cziberéné Nohel Gizella miatt tornázom még, a MEFOB-on és az NB II-es bajnokságban szoktam indulni. Szegeden a minőségi munkához nem adottak a feltételek, mert nincs szabványos ló és szőnyeg, ennek ellenére tavaly jól szerepeltünk az egyetemek közötti versengésben, hiszen a csapat második lett, én ugrásban harmadikként, összetettben pedig ötödikként zártam.”
Fontos megjegyezni, hogy május elsején és másodikán az SZTE Sportközpont ad otthont a 2010. évi női-férfi torna egyetemi bajnokságnak, ami a hazai pálya ellenére nem ígérkezik könnyű szüretnek, mert a csapat még nem állt igazán össze. Tavaly sokan diplomáztak, így a mostoha körülmények mellett a gárda kialakítása is gondot okozhat.
Dlusztus T. Imre