Az összességében 3 milliárd forintot meghaladó költségvetésű projekt célja, hogy a kiválósági központ létrehozásával elősegítse az SZTE versenyképességének javítását a kutatás-fejlesztés terén a „harmadik generációs egyetem” koncepció mentén. A program szorosan összefügg a „kutató-elitegyetem” címmel, amelyet nemrégiben nyert el az SZTE.
 |
Az SZTE fejleszti kutatási infrastruktúráját.
Fotó: Segesvári Csaba
|
A szegedi universitas a szellemi potenciál erősítésével és a kutatási infrastruktúra fejlesztésével szeretné elősegíteni az egyetem versenyképességének fejlesztését a hallgatókért, kutatókért és kutatási megbízásokért folyó versenyben, erősítve a nemzetközi érdeklődésre számot tartó alapkutatások interdiszciplináris jellegét, valamint a tehetséggondozás eredményességét. Fontos szempont a stratégiai együttműködés továbbvitele az olyan nemzetközi hírű intézményekkel, mint az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontja vagy a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány két szegedi intézete.
A kiválósági központhoz tartozó öt interdiszciplináris alprogram mindegyike a nemzetközi kutatás élvonalába tartozik, és szinergikus fejlesztést, valamint a kapacitások közös kiaknázását tesz lehetővé a kiemelt területeken. A Szabó Gábor akadémikus vezette Szuperlézer alprogram kiemelt célja az ELI-hez kapcsolódó alkalmazások fejlesztése, valamint a kapcsolódó területek tudományos igényeinek kielégítése. A legmodernebb nano- és gyógyszertechnológiák és módszerek meghonosítását tűzte zászlajára a Kémia, anyagtudomány, gyógyszerkutatás alprogram, Fülöp Ferenc akadémikus vezetésével. Molekuláris biológia, genetika, orvostudomány alprogram a betegségek molekuláris patogenézisének feltárása mellett a neuropszichiátriai zavarok patomechanizmusát kutatja. Penke Botond akadémikus a program vezetője. A Kovács Kornél professzor irányította Környezettudomány, energetika alprogram a nanopartikulumok biztonságosságának kérdésének vizsgálatán túl megújuló energiahordozók előállítására irányuló technológiák fejlesztésén fog dolgozni, részben a korábban elért eredményekre építve. A program legátfogóbb témája az Információs társadalom alprogram, amely Z. Karvalics László egyetemi docens iránításával napjaink meghatározó kérdéseivel foglalkozik a területen, így az információs társadalom jogi, gazdasági, szociológiai, történeti és stratégiai vetületeinek kutatásával.
A program segítségével kilencven új műszer kerül az egyetemre, és kiemelt figyelmet szentelnek a hallgatók bekapcsolásának a kutatási programokba. A Szegedi Tudományegyetem karai közül szinte mindegyik valamilyen módon bekapcsolódik a kiválósági központ kutatásaiba.
A program stratégiai irányítását független szakértőkből álló igazgatótanács látja el, amelyet Szabó Gábor professzor, az egyetem rektora vezet. A projekt tudományos igazgatója Kiricsi Imre.
A kétéves futamidejűre tervezett program igazgatója Kovács Tibor, akinek feladatai között szerepel a projekt operatív irányításán túl a nemzetközi kutatási hálózatszervezés és a kutatásmarketing-tevékenység is, annak érdekében, hogy a kiválósági központ önálló szereplőként megjelenhessen a nemzetközi innovációs piacon. A menedzsment tevékenységei között azonban helyet kaptak olyan exkluzív feladatok is, mint a kutatói coaching vagy a kutatás-kontrolling.
A 2012-ig tartó támogatási időszak a szakemberek reményei szerint lehetőséget biztosít a program továbbviteléhez szükséges intézményi háttér létrehozására és az önálló kutatási brand kiépítésére. A program első mérföldköve 2010. szeptember 30., amikorra az egyetemnek el kell számolnia a támogatási öszszeg 30 százalékával, amelyet az intézmény jellemzően a műszerpark fejlesztésére fordít az első ütemben.
F. J.