Jelenleg a klímaváltozás jelenti az emberiség számára talán az egyik legnagyobb problémát, amit elsősorban az okoz, hogy nagy mennyiségben juttatunk üvegházhatású gázokat (szén-dioxidot, metánt, nitrogén-dioxidot) a légkörbe a megújuló energiaforrások hasznosítása helyett.
 |
Látványossággal a környezettudatosságért. Fotó: Segesvári Csaba
|
A szemléltető eszközök segítségével a programon részt vevők saját maguk is megtapasztalhatták, hogyan lehet energiát előállítani, megismerhették a napkollektor és a szélkerék működését, emellett a napelemekkel felszerelt bemutató teherautón éghajlatváltozással kapcsolatos kisfilmeket is nézhettek. „A kampány elsődleges célja, hogy felhívjuk a figyelmet az energiatakarékosság és a környezettudatos gondolkodás jelentőségére. A rendezvény során felvilágosítást és információkat adunk, hogy miként tudjuk az energiafogyasztásunkat csökkenteni, energiatudatosabban élni, és hogy milyen előnyei vannak a megújuló energiaforrások használatának. A különböző játékok és bemutató eszközök által például a saját bőrünkön tapasztalhatjuk meg, hogy menynyire lenne megerőltető, ha a villany működtetéséhez nélkülözhetetlen áramot nekünk kellene előállítanunk úgy, hogy kerékpározással termeljük meg a szükséges energiát” – mondta el a Szegedi Egyetemnek Szvitek Tamás, a WWF Magyarország projektaszszisztense.
Az érdeklődők a klímasátoránál azt is megtudhatták, hogy egyes termékek előállításához hány liter vízre van szükség. Egy kilogramm kenyér elkészítéséhez például négyszáz liter vizet használnak fel a búza learatásától kezdve a kész élelmiszer előállításáig, egy kilogramm cukorhoz ezerötszáz liter víz szükséges, míg fél kilogramm sajt előállítása kétezer ötszáz liter víz felhasználását igényli, melyek nagyon nagy mennyiséget jelentenek ahhoz képest, hogy a Föld vízkészlete rendkívüli gyorsasággal csökken. A WWF munkatársai hangsúlyozták, hogy mi magunk is nagymértékben segíthetjük a Föld energia-háztartását, egyszerűen csak a csöpögő csap elzárásával, a nyílászárók szigetelésével, a készenlétben lévő elektromos készülékek kikapcsolásával, autózás helyett kerékpározással, gyaloglással vagy a hagyományos izzók kompakt fénycsövekre cserélésével. Szvitek Tamás kiemelte, hogy évről évre egyre többen látogatnak el a Klímaturné helyszíneire, sokkal több embert tudnak mozgósítani a megújuló energiaforrások használatára, és különösen a fiatalok körében nagy az érdeklődés, de a vállalatok közül is egyre többen vannak, akik támogatják a környezettudatos életmódot.
A rendezvényre Szegeden szintén nagyon sokan kíváncsiak voltak. Az egyetemistákon kívül iskolás, óvodás csoportok is ellátogattak a TIK-hez, ahol egy kérdőívet is kitölthettek a takarékos energiafelhasználással és a klímaváltozással kapcsolatban. A szerencsés játékosok plüssállatokat, klíma-ajándékcsomagokat vagy akár egy tesztvezetést is nyerhettek a Toyota Prius hibridautóval. A benzin- és az elektromos meghajtással működő járművek használata ugyancsak elősegítené a Föld légkörének tisztulását, hiszen így akár hatvan százalékkal kevesebb lehet az autók szén-dioxid-kibocsátása.
A WWF immáron negyedik éve szervezi meg a Klímaturnét, mely során az ország több városába is ellátogatnak szakértői, hogy ráirányítsák az emberek figyelmét a már egyre inkább tapasztalható klímaváltozásra, annak súlyos következményeire, valamint a megoldási lehetőségekre Földünk védelme érdekében.
Dudás Szilvia