A Környezet és Energia Operatív Program támogatásával megvalósult fejlesztésnek három fő eleme volt: a fitotron rekonstrukciója, az üvegház újjáépítése és vizes élőhelyek rehabilitációja.
 |
A pannon bennszülött tartós szegfű védelme fontos feladat. Fotó: Segesvári Csaba
|
Az SZTE füvészkertjében már évek óta folyik a veszélyeztett növényfajok élőhelyüktől távoli, úgynevezett ex situ megőrzése. Ehhez a tevékenységhez komoly kutatási munkára van szükség, hiszen a vadnövények fejlődéséről, szaporodásáról viszonylag keveset tudunk – közölte Mihalik Erzsébet, a botanikus kert igazgatója.
A szaporodásbiológiai vizsgálatok elvégzése mellett a védett növények speciális nevelési körülményei is biztosíthatók fitotronban. Az épületben szabályozhatók vagy pontosan mérhetők a különböző környzeti feltételek, így évszaktól függetlenül termeszthetők a növények. A füvészkert fititronja azonban még az 1960-as években épült, így igencsak megérett a felújításra. A növénynevelő helyiség korszerű szigetelést kapott, padlófűtést építettek be, a világítótesteket pedig energiatakarékos berendezésekre cserélték le.
A botanikus kertben megtörtént a szaporító üvegház rekonstrukciója, ahol a növények előnevelése történik végleges helyükre való kiültetésükig. A rekonstrukció során itt is olyan megoldásokat alkalmaztak, amelyek gazdaságosabbá teszik az üzemeltetést. Az épületet például kétkamrás polikarbonát lemezzel fedték le, amely a hagyományos üvegnél lényegesen jobb hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. A tető fölé pedig a fényviszonyoknak megfelelően mozgatható árnyékolókat szereltek, melyek akár automatikusan is működtethetők, és nem zavarják a szellőzést.
A fejlesztési program harmadik nagy eleme a vizes élőhelyek rehabilitációja és a tavak, csatornák tisztítása volt. A kert Közép-Európában egyedülálló nevezetessége az egyik, 1200 négyzetméteres tavat betöltő indiailótusz- állomány. Az utóbbi években az állóvíz eliszapolódott, szükség volt a tó kotrására, oly módon azonban, hogy az ne zavarja a lótuszok a fenéken növekvő rizómáit (gyöktörzseit). A munkát végül kézi erővel és irányított szivattyúzással végezték el. A tóból eltávolított, tápanyagban gazdag iszapot pedig csővezetéken jutatták el a kert mélyebben fekvő területeire. Hasonló módszerrel tisztították ki azt a kisebb – 400 négyzetméteres – tavat is, amelyben a botanikus kert tündérrózsái élnek.
A füvészkert az elmúlt években elért egyik komoly szakmai eredménye a sikeres részvétel az Alföldön őshonos tartós szegfű megőrzésében. A Kiskunsági Nemzeti Park vezetésével 2006-ban indult program a veszélyeztetett faj megmentésére. Ennek részeként a terepen begyűjtött magokból a szegedi Lövölde utcai arborétumban öszszesen 15 ezer tartós szegfűt nevelnek föl, majd a növényeket fokozatosan visszatelepítik természetes élőhelyükre, a Duna-Tisza közére. A botanikus kert üvegházaiban jelenleg hétezer-ötszáz palánta fejlődik.
Franck János