Égerházi Lilla ötödéves geográfushallgató a szabadtéri mikroléptékű humánkomfort-vizsgálattal foglalkozik. Semmi pánik, elmagyarázza: a városi parkokat, zöldterületeket, játszótereket értékelik abból a szempontból, hogy mennyire felelnek meg az oda látogatók elvárásainak, mennyire érzik magukat komfortosan az ott tartózkodó emberek. Lillának ez a téma II. helyezést ért az OTDK-n, Unger János tanszékvezető egyetemi docens témavezetésével. Idén diplomázik, és a PhD-ra készül. Álma, hogy eredményeiket felhasználva várostervezőkkel egy még élhetőbb város kialakításában segítkezhessen. A különdíjasnak az volt szimpatikus a Sófi-ösztöndíjban, hogy az egyetem valamennyi diákja együtt mérheti össze tudását.
 |
Pásti Emese, Benedek Noémi, Égerházi Lilla, Vojcek Eszter és Bobánj Rebeka (alul). Fotó: Segesvári Cs.
|
Vojcek Eszter hatodéves orvostanhallgató, 2007 szeptembere óta TDK-zik az ÁOK Gyermekgyógyászati Klinikán. A kreatinnal foglalkozik, ami hiányos anyagcserezavar, egy veleszületett betegség – testi és mentális fejlődési elmaradottság mellett többek között beszédfejlődési elmaradást is jelent. Hazánkban eddig nem állt rendelkezésre megfelelő módszer a kimutatására. Eszter ennek beállításában vett részt Karg Eszter tudományos tanácsadó témavezetésével, amiért az OTDK-n különdíjat kapott, valamint több hazai és egy nemzetközi konferencián tartott belőle előadást. Eszter gyermekorvosként szeretne elhelyezkedni a szegedi gyermekklinikán, és a kutatást is folytatni szeretné.
A különdíjasok bölcsész tagja Benedek Noémi harmadéves BA klasszika-filológia szakos hallgató. Aristophanés Békák című komédiájával foglalkozik, melyben a két tragédiaszerző, Aischylos és Euripidés az alvilágban „verseng” Dionysos előtt, aki egyiküket viszszaviheti a halandók közé… Noémi egyetemre kerülése óta egyetemi újságoknál dolgozik, 2009 márciusától a Szte-reo címe lap főszerkesztője volt, 2010 márciusától pedig a Bölcső című bölcsészlap főmunkatársa. A Magyar Egyetemi Sajtó Egyesülettől 2008-ban elnyerte az Év írása díjat publicisztika kategóriában. Két oktató is figyelemmel kíséri munkáját: Nagyillés János és Mayer Péter. Noémi szeptembertől Jénában tanulhat Erasmus-ösztöndíjasként.
Pásti Emese hatodéves orvostanhallgató a TDK-munkájában különleges vírusok (az úgynevezett álveszettség vírus) előállításával foglalkozott, amelyeket az agykutatásban lehet felhasználni. Öt éve dolgozik az Orvosi Biológiai Intézetben. Az OTDK-eredmény, konferenciák neki sem hiányoznak a palettáról, társszerzője egy az amerikai Nature Methods című lapban megjelent cikknek, és demonstrátorkodik is. Témavezetője Boldogkői Zsolt intézetvezető egyetemi tanár. Emese nem zárkózik el a külföldi érvényesüléstől, mint mondja, a jelenleg még érvényben lévő szakorvosképzési rendelet bizonytalanná teszi a pályaválasztást. A kutatás, illetve a gyermekgyógyászat érdekli, és a közeljövőben családot szeretne alapítani.
Bobánj Rebeka negyedéves énekművész, -tanár szakos hallgató interjún készültekor a Kolozsvári Operafesztiválon énekelt, képviselve a szegedi ZMK-t, illetve Ravel „Kisgyermekek és varázslatok” című operájában a Hercegnő szerepében mutatkozott be. Rebeka Temesi Mária tanszékvezető egyetemi tanárnál tanul. A Nemzetközi Simándy Énekversenyen harmadik díjat és a különdíjat is nyerte. Idén már harmadszor léphetett fel a Művészetek Palotájában, de a miskolci és a kolozsvári operafesztiválnak is visszatérő fellépője – és még sorolhatnánk. Célja eljutni a csúcsig, majd egy külföldi színháznál állandó tagként énekelni főszerepeket.
Arany Mihály