2024. április 16., kedd English version
Archívum  --  2005  --  19. szám - 2005. november 14.  --  Egyetemi élet
Akadémiai-szabadalmi nívódíjat kapott Fülöp Ferenc, a GTK dékánhelyettese
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Akadémiai-Szabadalmi Nívódíjjal tüntették ki Fülöp Ferencet, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerkémiai Intézete tanszékvezető egyetemi tanárát, dékánhelyetese. A Magyar Szabadalmi Hivatal mint a szellemi tulajdon védelmének hazai letéteményese, az iparjogvédelmi tudatossággal gondozott és a nemzetközi megmérettetés próbáját is kiálló kutatási eredmények megbecsülésére, az alkotók és tevékenységük társadalmi elismerésére a Magyar Tudományos Akadémiával 1997-ben közösen Akadémiai-Szabadalmi Nívódíjat alapított.
November 2-án a Magyar Szabadalmi Hivatalban rendezett ünnepségen Bendzsel Miklós, a hivatal elnöke és Meskó Attila, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára a nívódíjjal tüntette ki Fülöp Ferenc mellett, Fischer Jánost, a a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. kutatólaboratórium-vezetőjét és Oros Gyulát, a Magyar Tudományos Akadémia Növényvédelmi Kutatóintézete tudományos főmunkatársát. Az elismerést Fülöp Ferenc az új hatásmechanizmusú indánvázas hidrazinoalkohol szerkezetű gyulladásgátló vegyületcsoport kifejlesztésében elért jelentős, szabadalmakban is testet öltött eredményeiért, a vegyületek a gyulladásos folyamatok létrejöttében játszott szerepének tisztázásáért, a gyakorlati terápiában kamatoztatott, iparjogvédelmi tudatossággal gondozott kiemelkedő kutatói munkásságáért kapta.