2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2005  --  19. szám - 2005. november 14.  --  Egyetemi élet
III. Európai Kihívások Konferencia
Immáron harmadik alkalommal rendezte meg november 3-án az SZTE Szegedi Élelmiszeripari Főiskolai Kar Élelmiszeripari Gazdaságtan és Marketing Tanszéke az „Európai kihívások” címet viselő konferenciát. Először 2001 májusában, majd két évvel később (2003 májusában) nagy sikerrel tartották meg a tudományos konferenciát.
A november 3-i „III. Európai kihívások konferenciát” Dékány Imre, az SZTE rektorhelyettese és Fenyvessy József, az SZTE SZÉFK főigazgatója nyitották meg. A kari főigazgató elmondta: 2001-ben, mikor megszületett a szakmai összejövetel terve, Magyarország még nem volt tagja az Európai Uniónak, mára viszont valóban szembesültünk az unió által támasztott kihívásokkal, úgyhogy a konferencia címe igazán találó. A program ezt követően a plenáris üléssel indult a SZÉFK Mars téri főépületében. Először Horváth Gyula (MTA Regionális Kutatások Központja, Pécs) tartott előadást a transznacionális makrorégiók szerepéről, a transznacionális együttműködés lehetőségeiről, illetve a magyar regionális politika lehetőségeiről, majd Benet Iván (MTA Közgazdaságtudományi Intézet) Japán és Magyarország példáján keresztül szemléltette a méretökonómia kihívásait, harmadikként pedig Veres Lajos (Hazai Térségfejlesztő Rt.) beszélt a piacok elérhetőségéről az európai gazdasági térben. A plenáris ülést Szeri István (a Tisza Volán Rt. vezérigazgatója) „A közösségi közlekedés kihívásai Magyarországon, különös tekintettel az autóbusz-közlekedésre" című előadása zárta. A déli állófogadás után került sor a szekcióülésekre. Ennek során a közel száznegyven magyar, illetve külföldről érkező résztvevő tizenegy szekcióban osztotta meg egymással ismereteit, tapasztalatait. Több szakember érkezett Pécsről, Debrecenből, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, a különböző szegedi karoktól és a vállalati szférából is. A következő szekciókban hallgattak referátumokat az érdeklődők: az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk kérdései, a régiók fejlődésének kulcskérdései, a területfejlesztés aktuális problémái, a határok szerepe és határ menti együttműködések, marketing, emberi erőforrások és fejlesztésük I-II., vezetés-szervezés, környezetvédelem, agrárökonómia, műszaki informatika. A konferencián elhangzott előadásokat később egy konferenciakötetben jelentetik meg.
P. M. L.

Tart5_230x154.png