2024. március 28., csütörtök English version
Archívum  --  2005  --  15. szám - 2005 október 3.  --  Egyetemi élet
NYÍLIK A 10. ŐSZI KULTURÁLIS FESZTIVÁL! A rendezvénysorozat ünnepélyes megnyitóját október 3-án (hétfőn) 18 órakor tartják az SZTE Aulájában (Dugonics tér 13.). A fesztivált megnyitja: Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora. Köszöntőt mond: Solymos László alpolgármester. Közreműködnek: Szegedi Egyetemi Énekkar (vezényel: Száz Krisztina, Egri Ágnes), Pavlovits Dávid gitárművész, Kocsis Zsuzsanna népdalénekes, Réti Attila operaénekes, Fool Moon Vokálegyüttes.

„HANGVERSENY DÉLIDŐBEN”. Október 3-án (hétfőn) 12 órától JGYTFK Ének-zene Tanszék hangversenytermében (Hattyas sor 10.) Maczelka Noémi zongoraművész, tanszékvezető főiskolai tanár ad koncertet a zenei világnap tiszteletére. Műsoron: Johann Sebastian Bach: Olasz koncert (f-dúr); Ludwig van Beethoven: cisz-moll szonáta op. 27. no. 2. (Holdfény), Adagio sostenuto, Allegretto, Presto agitato; Claude Achille Debussy: Holdfény (A Suite bergamasque-ból); Liszt Ferenc: XIII. magyar rapszódia.

HÁZAK, MUNKÁK, EMBEREK címmel nyílik kiállítás Juhász Antal, az SZTE Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék oktatójának néprajzi fotóiból október 4-én (kedden) a Móra Ferenc Múzeumban. Megnyitót mond 16.30-kor Bárth János néprajzkutató és Badó Attila rektorhelyettes. A kiállítás megnyitása előtt, 15.30-kor a múzeum dísztermében mutatják be a Juhász Antal professzor 70. születésnapjára megjelent, Határjáró című gyűjteményes kötetet.

75 ÉVES A SZEGEDI SZABADTÉRI JÁTÉKOK címmel nyílik kiállítás a Somogyi-könyvtárban október 5-én (szerdán) 17 órakor. A kiállítást megnyitja: Nikolényi István. A megnyitóhoz kapcsolódva „Szeged nevét ismerni fogja az egész világ” mottó alatt kerekasztal-beszélgetést tartanak a Szegedi Szabadtéri Játékokról, a játékok emlékezetes pillanatairól. Vendégek: Horváth Mihály, Kovács Ágnes és Nikolényi István.

AZ EGYIPTOMI KAGYLÓKTÓL A KVANTUMMECHANIKÁIG – A FIZIKAI GONDOLKODÁS FEJLŐDÉSE címmel tartja meg a Mindentudás Egyeteme – Szeged című sorozat első előadását Szabó Gábor egyetemi tanár (SZTE TTK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék) október 5-én (szerdán) 18 órától a TIK-ben.

WITH EVERY CHALLENGE COMES OPPORTUNITY: THE UK PRESIDENCY OF THE EUROPEAN UNION címmel tart előadást az SZTE Európa-tanulmányok Központja által szervezett Integrációs Klub keretében Michael Ward, a Brit Nagykövetség helyettes vezetője. Az előadás október 6-án (csütörtökön) 17 órakor kezdődik (angol nyelvű előadás tolmácsolás nélkül). Helyszín: SZTE Állam- és Jogtudományi Kar Tisza Lajos körúti épülete, kari társalgó (III. emelet).

EMLÉKEZÉS, BESZÉLGETÉS címmel tart közös estet Oravecz Imre és Tolnai Ottó a Grand Caféban október 6-án (csütörtökön) 19 órától. Oravecz Imre 1943-ban született Szajlán. Költő, esszéista, műfordító. Jelenleg német irodalmat tanít a Pázmány Péter Egyetemen. Tolnai Ottó 1940-ben született Magyarkanizsán. Költő, író, drámaíró, műfordító. A Palics és környéke és az Ex Symposion főszerkesztője.

KÓRUSTALÁLKOZÓT RENDEZNEK október 7-én (pénteken) 19 órától a Zeneművészeti Főiskolai Kar Fricsay Ferenc Termében (Tisza Lajos krt. 79-81.). Fellépnek: a szegedi Tömörkény István Gimnázium leánykara, a szentesi Bárdos Lajos vegyes kar, Szélpál Szilveszter és Lajosné Somogyvári Alíz, a szabadkai Pro Musica Kórus, a temesvári Carmina Dacica női kar és a Szegedi Vox Nova Kórus. A belépés díjtalan.

„DAS KUNSTHISTORISCHE MUSEUM WIEN AUF NEUEN WEGEN” címmel tart előadást Wilfried Seipel, a bécsi Kunsthistorisches Museum általános igazgatója október 10-én (hétfőn) 17 órától a Petőfi sugárút 30-34. szám alatti épület I. termében. Az előadást, mely bepillantást enged a bécsi és az osztrák múzeumi életbe, a BTK Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszéke szervezi. Ezt követően, 18 órai kezdettel a Tanulmányi és Információs Központ átriumában a Kunsthistorisches Museum által az Osztrák Könyvtárnak ajándékozott katalógusokból nyílik kiállítás. A mintegy száz katalógus felöleli a múzeum állandó és tíz-tizenöt év rendezett időszaki kiállításainak teljes anyagát. A tárlat október 20-ig lesz látogatható, utána az Osztrák Könyvtárban lehet majd elérni a köteteket.

A FELSÖOKTATÁSI KÉPZÉSI STRUKTÚRAVÁLTÁSRÓL tart előadást Mang Béla, az oktatási tárca felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont regionális konferenciáján október 7-én 10 órától az újszegedi rendezvényházban (Közép fasor 1-3.).

ÚJSZEGEDI BIOÉPÍTÉSZETI NAPOK címmel nyolcadik alkalommal szervez kiállítást és konferenciát október 4-étől a Bálint Sándor Művelődési Házban (Temesvári krt. 42.) a Magyar Bioépítészeti Egyesület, az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság Építési Munkabizottsága és a szegedi önkormányzat.