2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2005  --  19. szám - 2005. november 14.  --  Egyetemi élet
Ilia Mihály elismerései
Ilia Mihály irodalomtörténész, az SZTE BTK Modern Magyar Irodalmi Tanszék nyugállományú docense a közelmúltban két elismerésben is részesült. A Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának döntése alapján az idén a Széchenyi-díjas irodalomtörténész, a Tiszatáj című folyóirat egykori főszerkesztője kapta a Bethlen Gábor-díjat. Ilia Mihály betegsége miatt nem tudott részt venni az ünnepségen, helyette fia vette át az elismerést Budapesten, az Országos Széchényi Könyvtárban az intézmény főigazgatójától, Monok Istvántól.  Az 1985-ben létrejött Bethlen Gábor Alapítvány célja, hogy anyagi és szellemi támogatásával, ösztöndíjaival és díjaival úttörő szerepet vállaljon a nemzeti összetartozás szolgálatában, a közép-európai szellemi együttműködésben és a határon túl élő magyarság kultúrájának hazai megismertetésében.
Ilia Mihály emellett a kolozsvári Reményik Sándor Alapítvány által hagyományosan évente kiosztott Reményik Sándor-díjat is kiérdemelte 2005-ben. Pomogáts Béla irodalomtörténész laudációjában elmondta: Ilia Mihály rendkívül sokat tett az erdélyi irodalomért. Irodalomtörténeti tanulmányaiban értékelte azt, s a szegedi bölcsésztudományi kar egyik legnépszerűbb professzoraként számos nemzedéket vezetett közel a XX. századi magyar irodalomhoz. Ilia Mihály „a mai idők Kazinczyja”, a mai magyar irodalom jeles képviselőivel folytatott levelezésének anyaga felbecsülhetetlen irodalomtörténeti érték – fogalmazott Pomogáts Béla. Minthogy sajnálatos módon Ilia Mihály betegsége miatt nem lehetett jelen az ünnepségen, felesége, Ilia Júlia vette át a díjat Adorjáni Dezső Zoltántól, a romániai evangélikus-lutheránus egyház püspökétől.

P12501191_230x154.png

Címkék