2024. május 11., szombat English version
Archívum  --  2005  --  10. szám - 2005 május 9.  --  Irodalom
A német író, Uli Rothfuss legújabb kötetét mutatták be április 28-án Szegeden, a SZAB Székházban. A szerzővel Horváth Géza, a BTK Német Irodalomtudományi Tanszék egyetemi docense beszélgetett.
Uli Rothfuss több mint másfél évtizede foglalkozik szépirodalommal. Mielőtt a humán tudományok és az irodalom felé fordult volna, először a kriminalisztika terén szerzett jártasságot, s a rendőrségnél is dolgozott. Később mégsem elsősorban krimiket, bűnügyi történeteket, hanem verseket, regényeket, drámákat kezdett írni. Első verseskötete 1987-ben jelent meg. A calwi publicista, regény- és drámaíró, főiskolai tanár korábban tartott már kurzust a Szegedi Tudományegyetemen. A szegedi kapcsolat erősségét pedig mi sem bizonyítja jobban, hogy a tavaly megjelent „Leila lacht. Ihre Geschichte. Anfang und Ende" című regényét Csősz Róbert, a német irodalomtudományi PhD-program doktorandusz hallgatója fordította le magyarra, a fordítást pedig Horváth Géza lektorálta. A Gondolat Kiadó gondozásában napvilágot látott kötet magyar címe egyébként tulajdonképpen a német tükörfordítása: „Leila nevet. A történetük. Kezdet és vég".
Maga a regény – mint a beszélgetésből kiderült – nem más, mint egy (főleg Közép- és Kelet-Európán végigívelő) utazástörténet, melyből természetesen a szerelmi szál sem hiányzik. Egy olyan mű, melyet végig meghatároz a haza és az elűzöttség ambivalenciája, a honvágy égető érzése. Éppen annyira önéletrajzi jellegű történet, mint amennyire fikcionális is egyben. Ezért is lehet érdekes a német irodalom minden kedvelője számára.
P. M. L.

Címkék