Június 18-án –
Botka László polgármester és
Ujhelyi István államtitkár jelenlétében –
Szabó Gábor rektor avatta föl a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar új oktatási komplexumát. Az intézmény egy közel 100 millió forintos beruházás keretében önerőből és cégek szakképzési hozzájárulásaiból újította fel a korábbi Kossuth-laktanya parancsnoki épületét, amely a jövőben többfunkciós oktatási központként működik tovább.
A megújult környezetbe költözik a kar Testnevelési és Sporttudományi Intézete, de az élethosszig tartó tanulás szellemében az épület korszerű multimédiás termeiben – az alap- és mesterszakok szakok mellett – több mint harmincféle felsőfokú szakképzéséhez kapcsolódó oktatás is folyik majd. Ennek egyik elemeként itt kapott helyet a TiszapART TV stúdiója, ahol a kommunikációval kapcsolatos képzésekben résztvevő hallgatók – például a leendő médiatechnológusok és mozgóképgyártók – sajátíthatják el a szakma gyakorlati oldalát.
„Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar már az 1990-es évektől új képzési formákat vezetett be a hagyományos főiskolai képzés mellett, az azóta eltelt másfél évtizedben részesedése a régió szakképzési feladataiban mind jelentősebbé vált. A kar más szereplőkkel együttműködve szakképzési konferenciákat, továbbképzési programokat működtet az élethosszig tartó tanulás és a versenyképes szaktudás európai programjának szellemében” – hangsúlyozta
Galambos Gábor dékán.
Félidejéhez érkezett a közel 160 millió forintból megvalósuló Interaktív Természetismereti Tudástár építési munkálatainak kivitelezése is az egyetemen. A beruházás keretében elsőként az innovatív oktatási és tudományos központnak otthont adó Juhász Gyula Pedagógusképző Kar központi épületének felújítására került sor. A tudományok népszerűsítése céljából épülő, a nevét részben a Hősök Kapuja szomszédságának köszönhetően elnyert Tudáskapu várhatóan 2011 januárjában nyílik meg a nagyközönség előtt.
 |
Új otthont kapott a JGYPK Testnevelési és Sporttudományi Intézete is. Fotó: Segesvári Csaba
|
A kulturális turisztikai fejlesztés legfontosabb célja a természettudományok és a technikai vívmányok minél szélesebb körű népszerűsítése. A program kiemelt figyelmet kíván fordítani a legfiatalabb korosztályok (általános és középiskolások) körében a természettudományos érdeklődés felkeltésére.
A beruházásra elnyert 160 millió forintos keretösszegből első lépésben a funkcióváltásnak megfelelően alakították át a Tudáskaput magába foglaló épületet. A munkálatok során 90 millió forintból közel 1000 négyzetméteres területet újítottak fel, elkészült egy látványlift, és a teljes épületben kicserélték az elektromos hálózatot is. Az egykori oktatói szobák és laboratóriumok helyén óriási kiállítótermeket hoztak létre, és a fogyatékkal élők számára mozgáskorlátozott parkolókat építettek ki. A megújult épületben elsőként a Tudáskapu projekthez kapcsolódóan Szemléltetés a természettudományban címmel már előadásokat is hallhattak az érdeklődők.
Az építési munkákkal egyidejűleg megkezdődött a kiállítás informatikai rendszerének a kiépítése és a speciális múzeumi szoftverrendszer adatokkal történő feltöltése. A teljes kiállítási anyag pontos helyének és leírásának összegyűjtésével hamarosan minden információ hozzáférhető lesz a virtuális látogatók számára is. Az informatikai rendszer beüzemelését követően leírások, fotók és videók is segítik majd az eligazodást az óriási ismerettárban (
http://www.tudaskapu.hu).