Forster Tamás intétezvezető professzor a május végén rendezett ünnepélyes átadón elmondta, az ország negyedik őssejt-transzplantációs részlegének kialakítás mintegy 200 millió forintba került, az egyetem forrásai mellett a költségek jelentős részét alapítványok és cégek támogatása fedezte. A részleg már tavaly elkészült, s az egyetem rendelkezett valamennyi szükséges engedéllyel is, ám a finanszírozásról a társadalombiztosítással csak hosszú tárgyalásokat követően született megállapodás, így az egység csak áprilisban kezdhette meg működését.
 |
Korszerű eszközök biztosítják az új részleg műszaki hátterét. Fotó: Gémes Sándor
|
Az új egységnek köszönhetően – ahol az átadás idejére első két sikeres transzplantációt már végre is hajtották – a pácienseknek már nem kell távoli központokba – Budapestre, Pécsre, Debrecenbe vagy Miskolcra – utazniuk a gyógyulás érdekében.
Az idei évben az OEP tíz beteg – egyenként mintegy 16 millió forintba kerülő – kezelését finanszírozza, jövőre pedig várhatóan húsz pácienst láthatnak el Szegeden. Az egész országban pedig összesen 350 transzplantációra van keret 2009-ben – mondta Forster Tamás.
Benedek György, az ÁOK dékánja kifejtette, negyven évvel ezelőtt a leukémia még reménytelen, halálos betegség volt, ma már azonban elmondható, hogy a leukémiás gyerekek meggyógyulnak, s ugyanolyan életet élhetnek, mint egészséges társaik.
ŐSSEJTEK |
Az őssejtek olyan specializálatlan sejtek, melyekből az összes differenciált sejt származik. Az embriókhoz hasonlóan a felnőttek is rendelkeznek őssejtekkel. Az őssejteket a csontvelőből vagy ritkábban a vérből nyerik. Az őssejtek az illető saját sejtjei lehetnek (autológ transzplantáció), vagy donortól (allogén transzplantáció) származhatnak. Szegeden az előbbi módszert alkalmazzák. |
Borbényi Zita egyetemi tanár, az új – felnőtteket és gyerekeket egyaránt ellátó – részleg vezetője elmondta, az őssejt-transzplantáció elsősorban azoknál a vérképzőszervi daganatos betegeknél szükséges, akiknél a hagyományos kezeléseket követően az alapbetegség kiújul, vagy átmeneti javulás után állapotuk ismét romlik. Elsősorban a nyiroksejtes eredetű rosszindulatú betegségek, az úgynevezett lymphomák bizonyos altípusai tartoznak ebbe a csoportba.
A beavatkozás során egy speciális berendezés segítségével a páciens véréből vérképző őssejteket gyűjtenek össze, majd hagyományos daganatölő kezeléssel elpusztítják beteg a rosszindulatú sejtjeit. A gyógyszeres kezelés követően a páciensek teljesen védtelenné válnak a fertőző betegségekkel szemben, így a háromágyas részlegen tökéletes sterilitást kell biztosítani. A kezelés második szakaszában visszajuttatják az őssejteket, melyek tíz-tizenkét nap után a csontvelőben megtelepedve elkezdenek szaporodni, majd újra megindul a vérképzés – tudatta a professzor.
Az új részlegen – ahol négy szakorvos dolgozik – alkalmazott modern kezelés eredményeképpen a gyógyulási esélyek jelentősen javulnak, az őssejt-transzplantáció a betegek 60-80 százalékánál eredményes – tette hozzá.