A Millenniumi kávéházban mozdulni se lehetett a tömegtől, a levegő egész egyszerűen megállt. A Dugonics tér felé nyíló kis ablakok párkányában is elfogytak az ülőhelyek, míg a koncertterembe vezető ajtónál időről időre cserélődtek az üvegen át leskelődő emberek. Telt ház és fülledt hangulat. Megannyi figyelő tekintet mozdulatlanul leste a bájos énekesnő produkcióját. Az ifjú hölgy kvartettjének zongoristájával, Blaho Attilával érkezett Szegedre. A duó családias atmoszférát, egy vérbeli dzsesszklubot varázsolt Szeged igencsak sokszínű programsorozatot adó helyszínére. Charlie Chaplin klasszikus mozijának, az Aranyláznak vetítésére is sokan érkeztek a szomszédos moziterembe. A Filmművészet hajnala filmklub névre keresztelt vetítéssorozat a fesztivál idején heti rendszerességgel jelentkezik, így nem csoda, hogy aznap a két helyiség közti előtérben érdekes átmeneti tér alakult ki az időpontok egybeesése miatt. Ott és akkor összetalálkozott a ma a tegnappal. Az élettel teli, mai magyar dzsessz és a századelőt idéző némafilm hangjai keveredtek egy különleges alkalom kedvéért.
 |
Harcsa Veronika tehetségére már külföldön is felfigyeltek. |
Magyarországon rengeteg tehetséges, ámde nem igazán ismert zenész tevékenykedik. Élvonalba törni a népszerűbb zenei műfajokban szokás itthon és a határokon túl is, így elég szembetűnő, ha egy fiatal előadó közkedvelté válik, illetve saját dzsesszszerzeményeit az itthoni rádiókban is játsszák. Az utóbbi pár évben viszont egyre nyilvánvalóbb, hogy
Harcsa Veronika messze kiemelkedik a sorból. Az énekesnő elmondása szerint a műfaj jellemző hangszere, a szaxofon miatt kezdett dzsesszt hallgatni, majd énekelni. Magával ragadó természetességére és énekhangjából áradó nőiességére már külföldön is felfigyeltek. A Harcsa Veronika Quartet első albuma, a Speak Low 2007-ben jelent meg itthon, majd ugyanebben az évben Japánban is megért egy kiadást. A zenekar sikere azonban itt korántsem állt meg, hiszen a következő lemez, a 2008-as You Don't Know It's You is megjelent a szigetországban. Az ezt követő tavaszi turné nagy sikert aratott Japánban.
Mi lehet a siker titka? A jól szervezett koncertek, zenei felkészültség, a szerencse és hűséges rajongók támogatása mind nélkülözhetetlen. Azonban ez az a hivatás, amire születni kell. A siker nem véletlenek összjátéka, hiszen Harcsa Veronika kvartettje külön-külön is figyelemreméltó zenészekből áll. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végzett hölgyet
Oláh Zoltán kíséri nagybőgőn,
Majtényi Bálint a doboknál és Blaho Attila a zongoránál.
Szegeden az utóbbi időben megannyi zenekar lépett fel, de a rétegzenének bélyegzett dzsessz közönsége így is szokatlanul vegyes volt. Talán sokan feltették magukban a kérdést, hogy miért is énekel Veronika angolul? Egy-egy élő koncertélmény után ez egyértelművé válik. Amellett, hogy a műfajhoz a ritmus és hangvétel miatt is az angol nyelv dukál, a dzsessz az első zenei stílus, mely az Amerikai Egyesült Államokban alakult ki, és innen indult el világ körüli útjára. Bármely országban járunk, a műfaj többnyire ezen a nyelven fog szembeköszönni. És mivel idén szokatlanul hosszúra nyúlt a nyári szezon, egyre jobban úgy tűnik, csak várni kellett a különleges búcsúra a teraszoktól és késő esti sétáktól.
Az őszi Kulturális Fesztivál október végéig rengeteg programmal várja a szegedieket. Csak egy programfüzet és egy toll – s bőven akad karikázni való esemény.
Bakó Margit Szibilla