Az akkori szerzők névsora impozáns: közülük mára nagyon sokan elismert írókká vagy épp irodalmárokká váltak. A lapot Takács József szerkesztette, a szerzők között megfordult Balog József, Darvasi László, Dlusztus Imre, Csuhai István, Garaczi László, Háy János, Hévizi Ottó, Kovács András Ferenc, Laczkó Sándor, Mikola Gyöngyi, Podmaniczky Szilárd, Szijj Ferenc, Szilasi László.
 |
A nyolcvanas éveket idézték meg a szerzők. Fotó: Segesvári Csaba
|
Ahogy a Regénylapok nevű blogoldalon (
http://regenylapok.blogter.hu/370208/harmadkor) olvashatjuk: „Huszonöt évvel ezelőtt, 1984-ben indult a Harmadkor irodalmi folyóirat a szegedi bölcsészkaron. Írói, szerkesztői a karhoz kötődő fiatalok voltak, de a lap nyitott maradt a máshol élő, sőt, a határon túli szerzők előtt is. A lap a Bölcsész című kari folyóirat örökösének vallotta magát, de igyekezett rendszeresen megjelenni (negyedévente), és koncepciót vinni a szerkesztésbe. A lapot hivatalosan is felügyelte az egyetem pártvezetése, illetve a Belügyminisztérium munkatársai megfigyelték a szerzők többségét. A lap tíz számot ért meg 1989-ig, folyamatosan keresve az éppen aktuális beszédtémákat. A szerzők odafigyeltek a posztmodern térhódítására, de ugyanígy foglalkoztak például
Lukács Györggyel is. A kortárs magyar szerzők elemzése mellett
Susan Sontag, Danilo Kis és
Borges is megjelent a lap hasábjain. Ma már alig sejteni, micsoda körültekintés, odafigyelés és koncentráció kellett egy ilyen irodalmi-kritikai lap létrehozásához egy olyan korban, amikor az irodalom jóval túlmutatott önnön jelentőségén és a politikum terepévé vált.”
Nem csoda tehát, hogy a felolvasóest különös jelentőséggel bír. Az estnek két tematika köré fonódott írásokat hallhattunk: Tévedés, A jövő idő. A felolvasók között ott volt Darvasi László, Garaczi László, Háy János, Hévizi Ottó,
Jónás Csaba, Kurdi Fehér János, Láng Zsolt, Mikola Gyöngyi,
Podmaniczky Szilárd, Szijj Ferenc vagy Szilasi László.
Bölcsészhallgatóként jó volt látni, hogy odaadó munkával mennyire fontos dolgokat lehet létrehozni. Igaz, hogy ezelőtt a Harmadkor létezése számomra nem volt ismert, de végignézve az írók és szerkesztők névsorát, a mai irodalmi élet meghatározó alakjait fedeztem fel, és ezért is tartom kiemelt fontosságúnak ezt az eseményt.
Mindezek mellett ezen az estén egy kicsit talán még a saját gyermekkorom is felidézhettem, igaz, most én töltöttem be az állandóan csúnyán néző néni szerepét, és mások voltak a ki-be rohangáló, fel-alá járkáló gyerekek.
Felidézték bennem azokat az estéket, amikor rám néztek folyton csúnyán azok a nénik és bácsik, akik akkor nem értették, hogy micsoda kalandok várnak rám, addig, amíg ők csak ülnek és hallgatnak más, számomra roppant unalmas néniket vagy bácsikat; felidézték szüleimet, akik mindig próbáltak csitítgatni, épp úgy, ahogy most őket is próbálták. És természetesen felidézték azt a mondatot, amit oly sokszor mondtam én is, ezeken az estéken, kérlelve szüleimet, hogy mentsenek meg: „Gyere légyszi játszani velem!”
Mára pedig én lettem a néni, aki a gyerekek miatt nem tudja hallgatni a többi nénit vagy bácsit. Sajnos már nem én vagyok a gyerek, akire csodás kalandok várnak. Bár ki tudja, talán még lehetek.
Petró Julianna