Magyar szakasz
Ha Moziünnep, akkor szót kell ejtenünk a négynapos programsorozat magyar vonatkozásairól. Megnézhettük például
Tóth Barnabás Rózsaszín sajt című filmjét, melyben a sikerorientált, nőcsábász apuka megpróbálja saját képére formálni fiát, aki apja elől, az igaz szerelmet keresve, Franciaországba szökik művész nagybátyjához. Szintén a magyar filmes vonalat erősítendő, láthattuk
Gárdos Péter Tréfa című filmjét, melynek története egy kisvárosi papok vezette, felekezeti iskolában játszódik 1912-ben. Emellett műsorra tűzték a Made in Hungaria című zenés filmet, illetve
Kabay Barna és
Petényi Katalin dokumentumfilmjét Hitvallók és ügynökök címmel.
 |
3D-s vetítés a Belvárosi moziban. Fotó: Segesvári Csaba
|
Sikerfilmek, kisebbeknek
Természetesen az igazi közönségvonzó alkotások sem maradhattak ki a programból, így újra megnézhettünk olyan filmeket, mint az Alkonyat, mely egy vámpír fiú és egy halandó lány szerelmének története. A könyvként is sikert sikerre halmozó Angyalok és Démonok című film mellett, Stephen Daldry filmje A felolvasó is bekerült az ünnepi programba Kate Winslet és Ralph Fiennes főszereplésével.
További sztárszínészekkel futó filmek voltak még, a Közellenségek (Johnny Depp), a Marley meg én (Jennifer Aniston, Owen Wilson) vagy a Pankrátor (Mickey Rourke).
Mindezek megkoronázásaként pedig az igazi színész zseniket felvonultató Tarantino-alkotást, a Becstelen Brigantykat sem lehetett kihagyni a programból.
A fiatalabb korosztályok igényeit sem lehet figyelmen kívül hagyni, így a Moziünnepen ők sem maradhattak programok nélkül. Újra megnézhették a Jégkorszak 3 – A dínók hajnala című animációs filmet 3D-ben. Végig izgulhatták a leghíresebb varázsló Harry Potter és barátainak kalandjait a Harry Potter és a félvér hercegben, illetve szurkolhattak Andynek, Bruce-nak és rengeteg kutyának a Kutyaszálló című moziban.
Édes a pihenés
Vasárnap estére, mire felfrissítettük a magyar filmesekről alkotott képünket, kezet fogtunk Johnny Depp-pel és Hollywood más csillagaival, megmásítottuk a világtörténelmet, és még a gyerekekkel is végigültük a tuti befutó állatos filmeket is, nem maradt más hátra, mint hogy találjunk egy olyan filmet, aminek segítségével végre kipihenjük magunkat. A Belvárosi mozi, ha nem is tudatosan, de remek megoldást kínált erre a problémára is, a Moziünnep zárásaként a Pandora szelencéje című török filmet nézhettük meg, melynek története középpontjában a vidéken élő, ám már túlságosan öreg és beteg nagymama, valamint a világban helyét nem találó unoka egymásra találásának története áll. A nagymama egyik napról a másikra eltűnik, így gyermekei nem tehetnek mást, mint hogy vidékre utazzanak, és megkeressék őt. Természetesen meg is találják, de ezzel korántsem oldódik meg a probléma, nagymama ugyanis Alzheimer-kórban szenved, és állandó felügyeletre van szüksége. Ez persze ismételten újabb és újabb problémákat szül, míg nagy nehezen beteg nagymamánk és kallódó unokánk történetének szálai végre egybefutnak. A történet vége természetesen abszolút kiszámítható, de ez nem von le semmit Yesim Ustaoglu rendező filmjének az értékéből. Még akkor is, ha esetleg a film nem hagy bennünk mélyebb nyomot, arra tökéletesen alkalmas, hogy segítsen nekünk lezárni egy fárasztó hetet.
Petró Julianna