Túlzás nélkül állítható: a szegedi rögbiélet minden szála a Fit World Gorillák Rugby csapatából ered, és hozzá vezet. Az 1993-as szük kezdetekből szélesült a sportág, s jelenleg az NB I-es és az NB II-es felnőttcsapaton kívül junior-, kadett-, kölyök- és női együttest vonultat fel a klub. 2004 óta a felnőtt férfi első osztályú bajnokságban öt második helyet szerzett az egyesület, az idei kiírásban az első hely megkaparintása a cél a nagy rivális Battai Bulldogok második csapata előtt. Az aranyra hajtó huszonhárom játékos közül nyolcan – a teljesség igényével: Ábrahám Gábor, Becsey Ákos, Bővíz Károly, Juhász Máté, Márton Zoltán, Szabó Tamás, Szélpál Tamás és Takács Gergő – az SZTE-n tanulnak.
|
Az Etelka sori focipályán röpül a tojáslabda. Fotó: Segesvári Csaba
|
„Egy nem oly' fajsúlyos egyetemi rögbicsapat már korábban is volt, de szervezett keretek között müködő és országos bajnokságban induló gárda 2009 szeptembere óta létezik. Ezt a csapatot a Gorilláknál játszó egyetemisták hívták életre a hallgatói önkormányzat és a Fit World erősítőterem közremüködésével és támogatásával” – mondja Ábrahám Gábor ötödéves bölcsész, az EHÖK SE csapatvezetője, az első csapat játékosa.
Az egyetemi csapat jelenleg a négycsapatos NB II Keleti csoportban szerepel a Békéscsabai Benny Bulls Rugby Clubbal, a Gödöllői Ördögökkel és a megyei rivális Szentes 91-esekkel.
Kitüzött elvárás volt a bajnokság indulásakor az osztálytagság meghosszabbítása és a sportág népszerüsítése az egyetemista ifjúság körében. A célok már féltávnál megvalósulni látszanak, hiszen két vereséggel és egy győzelemmel a harmadik helyen teleltek a fiúk (hat ponttal megelőzve a negyediket), és csapat kerete is bővül, folyamatosan érkeznek az érdeklődők.
Az EHÖK SE napi rendszerességgel együtt edz a rögbivel szorosabb relációban álló Fit World Gorillákkal, ami garanciát jelent a fejlődésre. A foglalkozásokat Debreczeni Dénes játékos-edző vezényli, hol az Etelka sori müfüves focipályán, hol az első csapat névadó konditermében, hol pedig a rendőrkapitányság csarnokában, itt jellemzően birkózóedzések vannak. A két csapat, ezáltal a két osztály között az átjárásra csak a 23 évnél fiatalabbak számíthatnak, ők játszhatnak vissza a fakóba, de a versenyszabályzat értelmében csak egy félidőt tölthetnek a pályán.
„Nekünk, egyetemistáknak a szezonban fontos versenysorozat még a Magyar Egyetemi és Főiskolai 7-es Rögbibajnokság. A hetes azt jelenti, hogy hét a hét ellen játszunk – ellentétben a bajnokikkal, ahol 15-ös rögbit játszunk –, ez a gyorsabb és a technikásabb játékosoknak fekszik. A torna lebonyolítása a következő: öt előselejtező viadalon és a döntőn kell részt venni, a selejtezőkben szerzett pontokat visszük tovább a döntőbe. A selejtezőkön az első helyért 15, a másodikért 10, a harmadikért 7, a negyedikért 4 pont jár. Tavaly bonyolították a szegedi, a pécsi és a gödöllői selejtezőket, eddig 40 pontot szereztünk, tizenhattal többet, mint a második Általános Vállalkozási Főiskola. Várakozáson felüli a teljesítményünk, de nem szeretnénk elkényelmesedni, meg akarjuk védeni a tavalyi címünket” – mondja Szélpál Tamás harmadéves társadalomtanulmányok szakos hallgató.
Nem elbizakodni! Győzni! Hajrá!
Dlusztus T. Imre