Archívum
2010
5. szám - 2010. március 29.
Egyetemi Élet

Civil kutatóintézet Szegeden
Innoratio Kutatóintézet Nonprofit Kft. néven megalakult a dél-alföldi régió első – és ez idáig egyetlen – civil kezdeményezésen alapuló kutatóintézete, amely többek között az európai uniós csatlakozás határ menti kapcsolatokra, kereskedelemre és agráriumra gyakorolt hatását vizsgálja. Az egy évig tartó kutatás során a magyarországi és romániai szakemberek arra keresik a választ, hogy a határok szabad átjárhatósága milyen hatást gyakorolt a Csongrád és Temes megyében működő vállalkozások tevékenységére és kapcsolataira – mondta a több mint 160 ezer eurós költségvetésű, uniós támogatással megvalósuló programról Kicsiny László, az intézetet megalapító Innoratio Egyesület elnöke.
Rácz Attila, a Szegedi Tudományegyetem szociológia tanszékének tanársegédje, a program kutatásvezetője elmondta, a teljes gazdasági szférát átfogó felmérés során a munkában gyakornokként részt vevő hallgatók a határ mindkét oldalán 500-500 vállalkozás vezetőjével töltetnek ki kérdőívet. A kutatás következő fázisában a két megye gazdasági életének 50-50 meghatározó szereplőjével készül részletes interjú.
A munkában három szociológushallgató (később geográfus- és közgazdász-) is részt vesz. A kutatóintézet munkatársainak reményei szerint a hallgatók a szakmai és munkahelyi tapasztalatok megszerzésével, a helyi társadalmi, gazdasági viszonyok jobb megismerése és megértése révén, esetleg szakmai kapcsolatok kialakításával könnyebben tudnak helyben, Csongrád megyében, szakmájukban elhelyezkedni. A projekt közvetett célja az SZTE-n végző, pályakezdő fiatal szakemberek megtartása, a tudás helyben történő hasznosításának erősítése is.