 |
Interaktív kiállítás a szemléletformálásért. Fotó: Segesvári Csaba
|
A kiállítás középpontjában természetesen a víz áll mint az élőlények éltető eleme és éltető közege. A víz fontossága és az emberiség vízpazarló, környezetszennyező életmódja teszi szükségessé, hogy már egészen kis kortól kezdődően megismerkedjenek a gyerekek azokkal az ártalmas hatásokkal, amik befolyásolhatják a vizeink minőségét.
A rendezvényre eddig ellátogató csoportok szórakoztató formában beszélgettek a foglalkozásokat vezető biológussal a víz nélkülözhetetlenségéről, szennyezésének hatásairól, a tiszta ivóvíz védelmének lehetőségeiről. Hasznos információkat kaptak többek között arról is, miként lehet takarékoskodni a vízzel, hogyan alkalmazkodnak a vízi és a sivatagi növények az extrém viszonyokhoz, képes-e a víz ereje átformálni egy táj arculatát, és hogy mi határozza meg a talajok folyadékáteresztő képességét. A kísérletekben a gyerekek saját maguk is részt vettek, megmérhették a különböző típusú vizek pH-értékét, kipróbálhatták, hogy az eltérő sűrűségű fatestek hogyan viselkednek vízbe merítve, de azt is megfigyelhették, hogy vajon lehet-e szitában vizet hordani. Mindezek mellett megismerkedtek számos vízinövénnyel, az apró békalencsével, a kagylótutajjal, a náddal és a fehér tündérrózsával, melyeket meg is érinthettek, mikroszkóp alatt is szemügyre vehettek.
Az SZTE Füvészkert másodszorra kapcsolódott be a Víz Világnapjához fűződő Szeged városi rendezvénysorozatba, az Atikövizig, a Magyar Hidrológiai Társaság Szegedi Területi Szervezete, a Szegedi Vízmű Zrt., illetve a Szegedi Vadaspark mellett mint Víz Világnapi pecsétgyűjtőhely. A március 5-e és április 16-a között tartó pecsétgyűjtés során a helyszínekre kilátogató csoportok a részvételi lapjukra kaphatnak bélyegeket. A legalább egyet összegyűjtők között egy Szeged környéki hajókirándulást sorsolnak ki a szervezők, amire így a füvészkerti programon résztvevőknek is esélyük lehet.
Németh Anikó, az SZTE Füvészkert igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, hogy az interaktív kiállítás legfőbb célja az ismeretterjesztésen túl a szemléletformálás. A gyerekek minden alkalommal nagyon érdeklődtek, szívesen kipróbálták a kísérleteket, a feladatokban is élénken részt vettek, hiszen ők még nagyon nyitottak a világ dolgaira. Kis irányítással gyorsan meglátják az összefüggéseket, így ha szemléletesen, játékos formában hívják fel a figyelmüket valamilyen problémára, akkor könnyedén megértik annak fontosságát. Hozzátette, fel kell vállalniuk, hogy egészen fiatal kortól kezdve olyan környezettudatos szemléletre tanítsák a gyermekeket, ami őket és a szüleiket is arra sarkallhatja, hogy óvják a körülöttük lévő természetet.
Az SZTE Füvészkert a vízről szóló kiállításon kívül 2010-ben több izgalmas eseményt szervez még az érdeklődőknek. Április 5-én, húsvéthétfőn a gyermekeket és a családokat kézműves-foglalkozásra várják, a hónap végén pedig a Föld Napjához kapcsolódóan ismeretterjesztő programokat tartanak az óvodásoknak és az iskolásoknak. A füvészkert mindegyik rendezvényén megpróbálja hangsúlyozni a növény- és állatvilág sokszínűségét, hiszen annak minél alaposabb megismerésével közelebb kerülhetünk a minket körülvevő természet megőrzéséhez.
Dudás Szilvia