 |
Farkas Gábor (jobbra) Szeged egyik ifjú tehetsége. |
A Széchenyi-díjas matematikus, az SZTE Analízis Tanszékének professzora elmondta, a szegedi tehetséggondozás eredményeinek megőrzése és továbbfejlesztése érdekében az egyetem és a város 2006-ban hozta létre a Tehetségtanácsot. Az önkormányzat és az SZTE szakemberei mellett neves sportolókból – Lékó Péter, Mezei Richárd – valamint közéleti személyiségekből, művészekből – Sófi József, Király Levente – álló szervezet célja, hogy összehangolja és segítse a középiskolások és az egyetemi hallgatók tehetséggondozását.
A Tehetségtanács a szegedi önkormányzattal közösen három ösztöndíjat (Esélyt a középiskolai tehetségnek, Tehetséggondozó doktorandusz-ösztöndíj és Tehetséggondozó sportösztöndíj) alapított. Eddig kilencven hallgató és diák részesült az elismerések valamelyikében.
A szervezet az ösztöndíjak mellett tanácsadással is segíti a fiatalokat és az őket oktató pedagógusokat, és fontos feladata a már végzett hallgatók „utánkövetése”, a visszacsatolások összegyűjtése is – mondta a tanács munkájában részt vevő matematikus.
ELISMERÉS |
A Tehetség Napja alkalmából az országos és nemzetközi versenyeken nyújtott kiemelkedő teljesítményéért a szegedi közgyűlés Szeged Ifjú Tehetsége díjat adományozott Csonka Balázsnak (Tisza-parti Általános Iskola), Dobi Jánosnak (Király-König Péter Zeneiskola), Farkas Gábornak (Szegedi Műszaki és Környezetvédelmi Középiskola és Szakképző Iskola Gábor Dénes Tagintézménye), Mester Mártonnak (Radnóti Miklós Gimnázium) és Varga Ádámnak (SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium). Felkészítő tanáraik – Herpai József (Tisza-parti Általános Iskola), Szelezsán István (Király-König Péter Zeneiskola), Masa László (Szegedi Műszaki és Környezetvédelmi Középiskola és Szakképző Iskola Gábor Dénes Tagintézménye), Kosztolányiné Nagy Erzsébet (Radnóti Miklós Gimnázium), Tóth Károly (SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium) – a Szeged Ifjú Tehetségéért díjat vehették át. |
A tanács új kezdeményezése a harmadik osztályos gimnazisták számára – a Sófi-alapítvány közreműködésével – meghirdetett Híd-program, amely a legtehetségesebb és anyagilag rászoruló diákokat próbálja abban segíteni, hogy az SZTE-n tanulhassanak tovább. A program részeként egyetemi oktatók részvételével nyáron tehetségtáborokat rendeznek, és ösztöndíjakat hirdetnek meg. Az ország bármely részéből pályázó diákok egyszeri támogatást kaphatnak tanulmányaik megkezdésekor, majd az első két esztendőben folyamatos ösztöndíjban is részesülnek – mondta Hatvani László, hozzátéve: az Eötvös-kollégium kivételes lehetőségként a Híd-program elsőéves hallgatói közül fogadja majd azokat, akik igénylik ezt a fajta ellátást. (A kollégiumba eddig csak másodéves kortól kerülhettek be hallgatók, akik tanulmányaik során bizonyították rátermettségüket.)