 |
Benedek György dékán Mokán Péter HÖK-elnökkel. |
Mint ismeretes, 1956. október 16-án a szegedi egyetem Auditórium Maximumában összegyűlt hallgatók megalapították a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségét, amit az 56-os forradalom kezdetének tekinthetünk. Ennek emlékére hozta létre az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat a MEFESZ-díjat, mely keretében három emlékérmet és hat emlékplakettet osztanak ki minden évben az esemény évfordulóján. Az emlékérmet egy hallgató és egy külső támogató szervezet mellett egy olyan oktató kaphatja meg, aki múlhatatlanul sokat tett a hallgatókért, a hallgatói mozgalomért. „Benedek György dékán úr hosszú pályafutása alatt rengeteget tett a hallgatókért. Nagyon sok hallgatói rendezvényt támogatott, fővédnöke volt gólyabáloknak, medikus kupáknak, a legkülönfélébb hallgatói rendezvényeknek. Fontos megemlíteni, hogy 2009 szeptemberében az ő segítségével jött létre a Pulzus Kávézó, ami kiváló közösségi helyiség a hallgatók számára” – indokolta Benedek György kitüntetését Mokán Péter, az SZTE ÁOK Hallgatói Önkormányzatának elnöke.
Az Általános Orvostudományi kar júliusban leköszönő dékánja 2003 óta irányítja a fakultást, vezetői karrierje azonban már jóval korábban elkezdődött. Dékánhelyettesként 1991-ben már vezette a kart, a kétezres évek elején az angol nyelvű oktatás vezetője, 2002 és 2003 között pedig rektorhelyettes is volt. Mint mondja, nemcsak vezetőként, de oktatóként is igyekszik szoros kapcsolatot ápolni a hallgatókkal. „Az Élettani Intézet vezetőjeként meglehetősen ellentétes ez a dolog, hiszen tanítanom, vizsgáztatnom kell, de közben mindig törekedtem a jó kapcsolatra is. Kiemelném a diákköri munka fontosságát, mindig nagyon sok diákkörösöm volt, Pro Scientia díjas is akadt köztük, vezetője voltam az Országos Orvostudományi Diákköri Tanácsnak is. Az 1980-as években több évet töltöttem Németországban, ahol nagyon tetszett a hallgatói élet szervezettsége, az, hogy a diákönkormányzatok igazi felelősséggel, hatalommal rendelkeztek, Ezért már a dékáni pályázatomban megírtam, szeretném, ha minél nagyobb hatásköre lenne nálunk is a hallgatói önkormányzatnak. Ezt próbáltam megvalósítani a dékáni pályafutásom alatt, sok oldalról igyekeztem fejleszteni az önkormányzatiságot. Fontos a hallgatói mozgalmak oktatóktól való függetlenedése, hogy a hallgatók maguk döntsenek a saját kérdéseikben, és anyagi téren is felelősséget vállaljanak a saját munkájukért. Nagyon büszke vagyok rá, hogy az orvostanhallgatók nagy lépéseket tettek előre mindezekben. Sok rendezvénye van az orvosi karnak, országos és nemzetközi összehasonlításban is nagyon aktív a hallgatói élet.”
A nagyszabású hallgatói rendezvények mellett, mint a Szent-Györgyi Napok vagy a SZEFHE Diáknapok, fontos megemlíteni, hogy az orvosi karon a hallgatói önkormányzati munkának köszönhetően évente több mint száz hallgató töltheti külföldön kötelező gyakorlatát. Mokán Péter szerint Benedek György segítségének nagy szerepe van a hallgatói önkormányzat sikeres működésében. „Nagyon sok olyan bürokratikus és adminisztratív problémánk van, amiben segít, gördülékenyebbé teszi a munkánkat. Önállóságot biztosít, és nagyon fontosnak tartom, hogy tanulmányi kérdésekben is segíti a hallgatók előrehaladását, logikus és jó döntéseket hoz. Úgy gondolom, az egyetemen oktatók nagy részének érdeke az, hogy a hallgatókkal jó viszonyt ápoljon, hiszen az egyetem működésének alapját a hallgatók adják” – zárta szavait az elnök.
Keresztes Judit