Archívum
2010
5. szám - 2010. március 29.
Egyetemi Élet
Klímaváltozás és mezőgazdaság Magyarországon
Konferencia egy sivatagi királyság részvételével
Az agrárium befolyása a klímaváltozásra megkérdőjelezhetetlen, hiszen a világ üvegházhatást kiváltó gázkibocsátása a mezőgazdaságból is származik, mégpedig 13 százaléka, ami megegyezik a közlekedés okozta szennyezéssel. A kibocsátások csökkentése kulcsfontosságú, ami a jól megválasztott agrotechnikával, vízgazdálkodással és nagy széntartalmú növénykultúrák telepítésével érhető el. Ebben fontos szerep jut az évelő kultúráknak, valamint az erdőgazdálkodásnak mint a legnagyobb karbonkapacitással rendelkező ágazatnak.
A laikusok számára ezek a szakszavak azt jelentik, sürgős változásra van szükség ahhoz, hogy unokáink és az ő unokáik is élvezzék a Föld áldásait. Ismert tény, hogy a mezőgazdaság alkalmas nagy mennyiségű szén-dioxid megkötésére, mely az állati és növényi szövetekben, valamint a talajban raktározódik, szerves anyag formájában. A megfelelően választott technológiákkal az agrártermelés hozzájárulhat a Föld karbonmérlegének javításához is. Valamennyi szakember és a napi hírekből tájékozódó polgár szerint is lépni kell! Ha Magyarország területét, klímatérképét nézzük, a legsürgetőbb teendők az Alföldön vannak.
Éppen ez motiválta Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának oktatóit, tudományos munkatársait, hiszen a kar a Dél-Alföldön, Hódmezővásárhelyen működik, ahol az agrároktatás alapjait éppen ennek az intézménynek az elődje rakta le 1896-ban. Itt valóban közvetlenül lehet tapasztalatot szerezni az egyre aszályosabb időjárás következményeiről. A szervezők ezért is adták az április 22-én a kar épületeiben a temesvári Bánáti Agrártudományi Egyetemmel közösen megrendezendő nemzetközi konferenciának a „Mezőgazdaság és vidék a klímaváltozás és a válság szorításában” címet.
A szervezők előzetes tájékoztatása szerint a kutatási eredmények ismertetése, a jövőbeni tervek vázolása, a lehetőségek feltérképezése, a tapasztalatcsere szándékával rendezendő nagyszabású nemzetközi konferencia a mezőgazdaság valamennyi ágazatát érinti. A vadgazdálkodástól a speciális növények termesztéséig vagy a szintén aktuális, agráriumot érintő válság témájában előadásokkal készülő magyar és külföldi meghívottak száma száz felett van. Elfogadta a meghívást például Ramzi Khalil Sharaiha, a Jordániai Egyetem professzora, aki többek között az ENSZ Fejlesztési Programjának keretén belül az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatalával közös projektben kutatta a szárazságtűrő növények termesztési lehetőségeit. Tapasztalatairól, hazánk területére adaptálható kutatási eredményeiről beszél majd.