
Így készül a Hattyúk tava: a hamisítatlan Szegedi Kortárs Balett-előadásnak ígérkező produkció szeptember 28-i bemutatója a társulat születésnapi előadása is egyben, az ünnepi évad alkalmából azonban több, a közönség bevonására törekvő, interaktív programot is szerveznek: többek között beavató színházakat és utcabált.
Már felnőtt, de még mindig fiatalos: a Szegedi Kortárs Balett a huszadik születésnapját ünnepli az idén. Az Imre Zoltán által alapított Szegedi Balett már 1987-ben a modern táncszínházi törekvések professzionális igényével lépett fel – azóta sok minden változott, de az újra való törekvés és annak minőségi megvalósítása állandó jellemző maradt.
A kortárs szócska 1993-ban került a csoport nevébe: ekkor vette át annak vezetését Pataki András és Juronics Tamás, akik a mai napig a társulat élén állnak.
„Ha a mostani munkánkat összehasonlítanánk a húsz évvel ezelőttivel, természetesen teljesen mást látnánk” – állítja Pataki András, aki az alapítás évében táncosként érkezett a szegedi baletthez, melynek ma már az igazgatója. „A kor és a társadalmi közeg megváltozásának megfelelően is folyamatosan formálódott a társulat arculata. Egy dolog azonban megmaradt: mindig újszerűt, frisset és érdekeset szeretnénk adni a közönségnek.”
A szegedi székhelyű, de az országos, sőt a nemzetközi táncszínházi színpadokon is otthonosan mozgó társulat hagyományaira emlékezve idén jubileumi évfordulót tart: utcai programok és beavatószínházak is színesítik az ünnepi évadot.
A Kisszínház fölötti próbateremben Juronics Tamás (hátul) irányításával folyik a munka.
Fotó: S. Cs.
„Nem szerettük volna csupán egy eseménybe, egy hagyományos gálába összesűríteni a húszéves megemlékezést” – vallja Pataki András. „Ezért egy egész évadot minősítettünk jubileumivá, ami több olyan megmozdulásnak is teret adhat, ami nem kimondottan színházi jellegű. Szeretnénk, ha a kapcsolat szorosabbá válna a közönséggel, hogy testközelből ismerhessék meg a munkánkat és a táncosokat. Ne legyen határvonal színpad és nézőtér között.”
Az ország egyik vezető kortárstánc-társulata húszéves születésnapját épp a klasszikus balett történetének egyik emble- matikus darabjának újraértelmezésével is ünnepli. A jubileumi évadot a Hattyúk tava bemutatója nyitja.
„A feladat önmagában is érdekes, a bemutató szinte véletlenül esik az évfordulóra” – mondja Juronics Tamás, a Szegedi Kortárs Balett koreográfusa és művészeti vezetője, aki a kezdetektől részt vett a társulat munkájában. „A Hattyúk tava a tradíciója és a Csajkovszkij-zene nagysága, rangja miatt mégis illusztris alkalmat biztosít a jubileumi ünneplésnek is.”
A Csajkovszkij-balettet a fővárosiak októberben a Művészetek Palotájában két külön megfogalmazásban is megtekinthetik: Juronics az esti felnőtteknek szóló előadás mellett délutáni gyermekváltozatot is színpadra állít.
„Épp itt az ideje, hogy foglalkozzunk a fiatalokkal, akik tíz vagy épp húsz év múlva a mi közönségünk is lehetnek” – állítja a koreográfus. „A darab egyébként is kiválóan alkalmas arra, hogy kettős értelmezést kapjon, hiszen egyaránt van egy lélektani és egy mesei vonala. Az eredeti verzió más mélységeket is rejt: mivel a jelen társadalmából elvágyódó herceg víziójában egy olyan világ jelenik meg, amelyben boldog tud lenni, eszerint csak az álmok szintjén valósul meg a szerelem. Mára azonban a romantikához való viszonyunk is megkérdőjeleződik, hiszen a romantika is már csak az álomban tud létezni.”
A valóságból elvágyódó vagy pusztán kíváncsi szegedi közönség a Csajkovszkij-balettet a szegedi szimfonikusok kíséretével szeptember 28-tól láthatja a Nagyszínházban.
Turi Tímea